Sorting by

×
DeneyselGenetikİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Beyinde,Birden Çok Ağrıyı Durdurabilen Anahtar Bölge Bulundu

Vücudumuzdaki ağrılara neyi neden olduğu ve ağrıların nasıl önlenebileceği kompleks sorular olduğundan, kompleks cevaplar gerektiriyor. İşte Duke Üniversitesi’nden bilim insanları; fareler üzerinde deney yaparken, bir çok ağrı merkezini tek bir seferde kapatabilen beyinde(amigdala) küçük bir bölge olduğunu keşfettiler. Bu sayede bilinmeyen ve kalıcı ağrıları hedefleyen etkili bir tedavi geliştirilebilir.

Araştırmacılar daha önceki çalışmalarında genel anestezinin nöronlar üzerindeki etkilerini araştırıyordu.İşte bu sayede genel anestezinin merkez amigdalada bir grup inhibitör(engelleyici) nöronu ateşleyebileceğini keşfetti.

Araştırmacıların CeAga adını verdikleri nöronlar, farelerde gelişmiş görüntüleme teknikleri kullanılarak görüntülendi. Bu sayede ilginç bir keşi yapıldı; merkez amigdaladaki bu nöronların beynin farklı bölgeleriyle bağlı olduğu keşfedildi.

İlaveten yapılan deneylerde, farelere hafif bir ağrı uyaranı verildi ve beyindeki tüm bölgelerin tepki verdiği gözlendi. Böylece, beyinde CeAga nöronlarıyla en azından 16 bölgenin bazı derecelerde kısıtlandığı bulundu. Bu keşif sayesinde tek bir mekanizmayla, bir çok bölgeden doğan geniş çaplı ağrı tepkisini kapatma olasılığı doğabilir.

Farelerde CeAga Hücreleri(kırmızı,mor ve sarı) Credit: Fang Wang Lab

“Ağrı oldukça karmaşık bir beyin tepkisidir. Ağrı duyusal ayırt etme,duygu ve istemsiz sinir sistemi tepkilerini barındırır. Beynin birden çok bölgesinde oluşan bu ağrıları tek bir seferde sönümlemek oldukça zordur. Fakat doğal olarak, ağrı işleyen bölgelere inhibitör sinyaller yollayan bir ağ anahtarını aktive etmek çok daha sağlam bir çözüm olabilir,” diyor kıdemi yazar Fan Wang.

CeAga Nöronları Aktif Olunca Birden Ağrılar Yok Oldu

Araştırmacılar, CeAga nöronlarını ışık kullanarak aktive etmeye yarayan optogenetik tekniklerle inceledi. Farelerde CeAga nöronları aktive edildiğinde; fareler pati yalama, yüz kaşıma gibi rahatsızlık belirtisi olan davranışlar aniden kesildi.

“Bu gerçekten çok etkileyiciydi. Fareler birden yalanmayı ve kaşınmayı kesti,” diyor Wang.

Ayrıca araştırmacılar tam tersi şekilde CeAga nöronlarının etkisini azalttığında, ağrı sinyalleri tekrardan geri döndü. İşte bu CeAga nöronlarının kronik ağrıların tedavisinde güçlü bir hedef oluşturduğunu gösteriyor. Araştırmacılar bu hücreleri hedef alan yeni ilaçlar üzerinde çalışmaya başladı.

Diğer ağrı kesici çalışmalarında ağrının oluştuğu bölge araştırılırken, bu çalışmada bir çok ağrıyı kesebilecek merkez bulundu.

Eğer bu nöronları açıp kapatabilen ilaçlar yapılabilirse, kronik ağrılar kolayca dindirebilir.

Araştırma Nature Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200518145008.htm

Araştırma Referansı:

  1. Thuy Hua, Bin Chen, Dongye Lu, Katsuyasu Sakurai, Shengli Zhao, Bao-Xia Han, Jiwoo Kim, Luping Yin, Yong Chen, Jinghao Lu, Fan Wang. General anesthetics activate a potent central pain-suppression circuit in the amygdalaNature Neuroscience, 2020; DOI: 10.1038/s41593-020-0632-8
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Beyinde,Birden Çok Ağrıyı Durdurabilen Anahtar Bölge Bulundu - Katip Akademi
  2. Geri bildirim: Beyinde,Birden Çok Ağrıyı Durdurabilen Anahtar Bölge Bulundu – katip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu