Sorting by

×
AstronomiBilimsel GelişmeÇalıştay ve EtkinlikDeneyselİlginç BilimÜtopya

NASA 26 Ekim Pazartesi, Ay Hakkında Heyecan Verici Bir Keşif Açıklayacak

Gelen son haberlere göre 26 Ekim Pazartesi günü, NASA, Ay hakkında heyecan verici bir yeni bir keşfi açıklayacak. Bu yeni keşfin, NASA’nın Boeing 747sp’de taşıdığı gözlem teleskopu SOFIA’yla ilişkili olduğu söyleniyor.

2010’dan uçağa açılan bu  pencere sayesinde bilim insanları 2,5 metrelik bir teleskopu evrene yönelterek atmosferin geçirgenliğinin maksimum olduğu bir noktada gözlem yapıyorlar. SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy-Kızılötesi Astronomisi Stratosferik Gözlemevi) adı verilen bu teleskop boyut olarak Hubble Uzay Teleskopuyla yarışacak düzeyde. Araştırmacılar bu teleskopu kullanarak diğer gezegenleri, yıldızların doğduğu alanlardaki gaz bölgeleri ve kuyruklu yıldızların içeriğini araştırabiliyor. Hatta Samanyolu’nun merkezindeki dev kara deliğe yöneltilerek gözlem yapılabiliyor. Bu teleskop Hubble ile nerdeyse aynı boyutta ve oldukça benzer özellikler taşıyor. Fakat Hubble UV bölgesini tararken, bu teleskop IR bölgesini tarıyor.

Dünya’daki diğer teleskopların aksine SOFIA 11000 metrede gözlem yapıyor, yani stratosferde. İşte bu yükseklikte, atmosferin kızılötesi dalga blokajı % 99 azaldığından, kızılötesi gözlemler yapmak mümkün oluyor.

Bu uçak yeni keşifler için gerçekten önemli. İlk olarak SOFIA’nın enstrümanlarının Mars atmosferinde oksijen tespiti yapması bir dönüm noktasıydı. Ayrıca uzaydaki ilk moleküler bağın tespiti, dış gezegen çarpışmalarına ilişkin sayısız kızılötesi gözlem, Samanyolu’nun merkezinin muhteşem bir kızılötesi görüntüsünü çekti.

Samanyolu’nun merkezi (NASA / SOFIA / JPL-Caltech / ESA / Herschel)

Fakat bu sefer SOFIA gözünü daha yakın bir hedefe yani Ay’a dikti. NASA bu çalışmalarla Ay’a dair daha fazla veri elde ederek, derin uzay gözlemlerine desteklemek istiyor.  

Medya brifinginin katılımcıları arasında, SOFIA misyonunda proje bilimcisi olan ve NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nden Naseem Rangwala ve NASA’daki İnsan Keşif ve Operasyonlar Misyon Müdürlüğü’nde baş keşif bilim insanı Jacob Bleacher yer alacak.

Pazartesi günü keşfe dair daha fazla bilgimiz olacak ve yeni Artemis programı hakkında daha net bilgilere sahip olabiliriz. Artemis programı 2024’de Ay yüzeyine tekrar insanları göndererek, 2030lardaki Mars keşifleri için zemin hazırlamayı planlıyor.

Brifing TSİ 19:00 NASA televizyonundan verilecek.

SOFIA gözlem uçağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz , gerçekbilimdeki yazımızı okuyabilirsiniz.

https://www.gercekbilim.com/nasa-jumbo-jeti-ucan-bir-rasathaneye-cevirdi/

Kaynak: https://www.sciencealert.com/nasa-will-announce-an-exciting-new-discovery-about-the-moon-on-monday

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu