AstronomiMühendislikUzay-ZamanVideobilim

NASA Jumbo Jeti Uçan Bir Rasathaneye Çevirdi

Boeing 747 jumbo jet 48 yıllık bir uçak olsa da en sağlam ve dayanıklı uçaklardan biri olarak rüştünü ispatladı.Üst katı şarap mahzenlerine ev sahipliği yapmıştır. Büyük göbeği sayesinde kargolar için vazgeçilmezdir. Air Force One bile modifiye bir 747s’di. Fakat NASA bunu gerçekten en üst noktaya taşıdı. Biriyle uzay mekiği taşırken, diğerinde devasa bir delik açarak yıldız gözlemi yapacak uçan bir rasathaneye çevirdi.

2010’dan uçağa açılan bu delik sayesinde bilim insanları 2,5 metrelik bir teleskopu evrene yönelterek atmosferde her şeyden yukarda gözlem yapıyorlar. SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy-Kızılötesi Astronomisi Stratosferik Gözlemevi) adı verilen bu teleskop boyutuyla Hubble Uzay Teleskopuyla yarışacak düzeyde. Araştırmacılar bu teleskopu kullanarak diğer gezegenleri, yıldızların doğduğu alanlardaki gaz bölgeleri ve kuyruklu yıldızların içeriğini araştırabiliyor. Hatta Samanyolu’nun merkezindeki dev kara deliğe yöneltilerek gözlem yapılabiliyor. Bu teleskop Hubble ile nerdeyse aynı boyutta ve oldukça benzer özellikler taşıyor. Fakat Hubble UV bölgesini tararken, bu teleskop IR bölgesini tarıyor.

Tabi bir uçağa teleskop yerleştirmek oldukça hassas bir iş. Onu türbülans geçirmeyecek şekilde yapmak ise tamamen mühendislik yeteneklerine bağlı. NASA Boeing 747SP ile yani Special Performance adı verilen normal jumbo jetten daha hafif , daha yükseğe çıkabilen ve daha uzun menzilli bir uçak seçti. (Daha önce United ve Pan Am’da çalışmış bir uçaktı). NASA kanadın gerisinde 4,88 m X 7,01 m’lik bir delik açtı. Yapılan geniş çaplı testler bu boşluğun uçağın halen uçabildiğini gösterdi. Kalkarken, bu teleskopun olduğu kapak kapalı iken, gözlem esnasında açılıyor.

Teleskop hızlı reaksiyon veren jiroskoplara bağlanarak, uçak sallansa bile hedefe kilitlenecek şekilde monte edildi. Uçağın iç kısmında verilerin kontrolü için ekipman ve araştırmacılar için koltuklar yer alıyor. Her şeyden daha etkileyici olan şey ise tabi ki dev teleskop.  Jumbo jetin ne kadar yetenekli olduğunu görüyor musunuz ?

Kaynak : WIRED

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: NASA Jumbo Jeti Uçan Bir Rasathaneye Çevirdi - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: NASA 26 Ekim Pazartesi, Ay Hakkında Heyecan Verici Bir Keşif Açıklayacak - Kayseri İnternet Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu