Sorting by

×
Çalıştay ve EtkinlikTeknoloji HaberUzay-Zaman

Space X İlk İnsanlı Roketini Başarıyla Fırlattı

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX şirketi uzun süredir NASA’nın ortağı olarak ticari uçuşlar yapıyor. NASA 2011’den beri Amerika’dan insanlı uçuş yapmıyordu. İnsanlı fırlatılışlar Rusya’dan yapılıyordu. Ertelenen SpaceX insanlı uçuşu bugün yeniden tekrarlanacak. 30 Mayıs 2020 TSİ 22:22 ‘de başarıyla fırlatış yapıldı.

SpaceX’in 30 Mayıs’ta yapacağı fırlatılışla Falcon9 Crew Dragon’un ikinci gösterimi olan Demo-2 görevine çıkacak. Fırlatış ilk kez ABD Florida’da NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılacak. Bu test uçuşunda NASA’nın tecrübeli astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley yer alacak. Ayrıca astronotlar geri dönüşte ABD’ye inecek.

Fırlatış SpaceX ve NASA ortak yayınıyla online izlenebilecek.

Demo-2 SpaceX’in insanlı uzay uçuşları sisteminin testi büyük önem taşıyor. Böylece NASA mürettebatlı uçuşlar için onay verecek ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşlar açılacak.

SpaceX’in geliştirdiği sistem ABD’deki en güvenli ve en gelişmiş sistem özelliğini taşıyor. Bu görev Ay,Mars ve diğer görevlerinin önünü açacağından oldukça önemli.

Ayrıca SpaceX’in Mars yolculukları için geliştirdiği, Starship SN4’ün Texas’da bugün infilak ettiğinin altını çizmek lazım. Fakat bu patlamanın halen denenen bir teknoloji olduğundan, insanlı uçuştan farklı teknolojiler olduğunu belirtmek lazım.

Demo-2 Görevi Hakkında

2011’de NASA Space Shuttle’ın emekliye ayrılmasından sonra , Demo-2 SpaceX’in ISS’in düzenli uçuş sertifikasyonu almasından önceki son test uçuşu olacak. Crew Dragon’un sistem testlerinin yanı sıra, yörünge, fırlatma rampası, uzay mekiği operasyonel kabiliyetleri de test edilecek.

Crew Dragon yörüngeye ulaştığında, çevresel kontrol sistemi, göstergeler,kontrol sistemi ve iticilerin manevra kabiliyeti teste sokulacak. Fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra mekik Uluslar arası Uzay İstasyonu(ISS) ile buluşarak sisteme kilitlenecek. NASA’ya göre ayrılma, ayrılma da otomatik gerçekleşecek ve Dragon ve uzay istasyonundan gözlemlenerek idare edilecek.

Demo-2 görevinde müşterek operasyon komutanları ISS’den Robert Behnken ve Douglas Hurley olacak. NASA iki pilotun da tecrübeli test pilotları olduğunu ve birkaç Space Shuttle görevinde yer aldığını belirtiyor. Behnken ISS’deki randevu,kilitlenme ve ayrılma görevlerinden sorumlu olurken; Hurley fırlatma,inme ve kurtulmadan sorumlu olacak.

Demo-2 mürettebatı uzay mekiğinin ISS’e kilitlenmesinden sonra bazı araştırma görevleri üstlenecek. Crew Dragon’un yörüngede 210 gün boyunca kalacağı ve bu görevin uzunluğuna bağlı olarak ikinci ticari mürettebatlı uçuşun hazır olacağı sürenin belirleneceği söyleniyor.

İstasyondan ayrıldıktan sonra, Demo-2 Dünya’ya dönerek Florida kıyılarına inecek. Kapsül ve iki astronot SpaceX’in Go Navigator mavnasıyla kurtularak Cape Canaveral’a getirilecek.

https://www.gercekbilim.com/ilk-insanli-spacex-roketi-27-mayis-firlatilacak/ 

https://www.spacex.com/launches/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Space X İlk İnsanlı Roketini Başarıyla Fırlattı - Katip Akademi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu