Teknoloji HaberUzay-Zaman

İlk İnsanlı SpaceX Roketi, 27 Mayıs’ta Fırlatılacak

NASA 27 Mayıs’ta 9 yıllık bir aradan sonra ilk kez Amerika Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya astronot yollayacak. SpaceX’in ilk insanlı uçuşu olacak Demo 2 görevinde, NASA astronot Robert Behnken ve Douglas Hurley’i Falcon  9 roketine bağlı Dragon uzay aracıyla ISS ‘e yollamayı planlıyor. Fırlatma Kompleksi 39A’dan yollanacak, bu ilk insanlı SpaceX görevi tarihi bir önem taşıyor.

2011’de NASA Space Shuttle’ın emekliye ayrılmasından sonra , Demo-2 SpaceX’in ISS’in düzenli uçuş sertifikasyonu almasından önceki son test uçuşu olacak. Crew Dragon’un sistem testlerinin yanı sıra, yörünge, fırlatma rampası, uzay mekiği operasyonel kabiliyetleri de test edilecek.

Crew Dragon yörüngeye ulaştığında, çevresel kontrol sistemi, göstergeler,kontrol sistemi ve iticilerin manevra kabiliyeti teste sokulacak. Fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra mekik Uluslar arası Uzay İstasyonu(ISS) ile buluşarak sisteme kilitlenecek. NASA’ya göre ayrılma, ayrılma da otomatik gerçekleşecek ve Dragon ve uzay istasyonundan gözlemlenerek idare edilecek.

Demo-2 görevinde müşterek operasyon komutanları ISS’den Robert Behnken ve Douglas Hurley olacak. NASA iki pilotun da tecrübeli test pilotları olduğunu ve birkaç Space Shuttle görevinde yer aldığını belirtiyor. Behnken ISS’deki randevu,kilitlenme ve ayrılma görevlerinden sorumlu olurken; Hurley fırlatma,inme ve kurtulmadan sorumlu olacak.

Demo-2 mürettebatı uzay mekiğinin ISS’e kilitlenmesinden sonra bazı araştırma görevleri üstlenecek. Crew Dragon’un yörüngede 210 gün boyunca kalacağı ve bu görevin uzunluğuna bağlı olarak ikinci ticari mürettebatlı uçuşun hazır olacağı sürenin belirleneceği söyleniyor.

İstasyondan ayrıldıktan sonra, Demo-2 Dünya’ya dönerek Florida kıyılarına inecek. Kapsül ve iki astronot SpaceX’in Go Navigator mavnasıyla kurtularak Cape Canaveral’a getirilecek.

Kaynak: NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Space X İlk İnsanlı Roketini Başarıyla Fırlattı – Wnhm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu