Sorting by

×
KimyaTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Dünyada İlk 3D Yazıcı Kafatası Protezi Üretildi

3d-printed-skull

22 yaşında bir kadının kafatasının üstü 3D-boyutlu yazıcıdan alınan bir implant ile değiştirildi. Medical Center Üniversitesi’nden Dr. Bon Verweij ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatta, 22 yaşındaki hastanın kafatasının üst kısmı tamamen çıkarılarak, özel bir plastik protezle değiştirildi. Son günlerde 3D baskı teknolojisi sayesinde pek çok biyobozunur implantlar ve özel protezler hızlı bir şekilde üretilebiliyor. 

Doktorlar, geçtiğimiz yıl bir hastanın kafatasının yüzde 75’ini protezle değiştirmeyi başarmıştı. Yapılan en son ameliyatta, beynin korunması için polietereterketon (PEEK) materyali kullanıldı. PEEK, sağlamlığı ve ısıya dayanıklılığıyla öne çıkan bir plastik türü olarak biliniyor. Normalde diğer implantlar kafaya tam uyum sağlayamadığından 3D yazıcıyla özel bir implant üretilmesi oldukça iyi bir çözüm. 

Avustralyalı bir firma tarafından hastaya özel olarak üretilen kafatası, şeffaf ve beynin damarları ile kıvrımlarının görülmesini sağlıyor. Bilim insanları, şeffaf kafatasının beyin faaliyetlerinin çok daha iyi takip edilmesini ve görüntülenmesini sağlayacağını belirtti.

Adı açıklanmayan hastanın kafatası, rahatsızlığı nedeniyle olması gereken 1.5 santimetre yerine 5 santimetre kalınlığa erişmişti. Doktorlar, iki yarısı titanyum tokalarla tutturulan plastik kafatasını 23 saat süren operasyonda hastaya nakletti. Kafatasının beyni örten koruyucu tabakayla uyum sağlayıp sağlamayacağı zamanla belli olacak.

Bilim insanları, plastik kafatasının ileride duymayı yeniden sağlayan protezlerin beyne aktarılması gibi cerrahi işlemlerde yeni kapılar açabileceğini belirtti.

Geçen sene bir bebeğin nefes borusuna 3 boyutlu atel yapılarak hayatı kurtarılmıştı. 

Kaynak : http://www.aljazeera.com.tr/haber/3d-yazicidan-cikan-kafatasi-protezi

http://www.gizmag.com/3d-printed-skull-implant/31429/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Ampute Tedavisinde Çığır Açan Protez Teknolojisi – MUPSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu