Sorting by

×
BilimGenelHaberlerİlginç BilimKimyaTıp ve Sağlık

YENİ BULUNAN AEROJEL BELİNİZİ İYİLEŞTİREBİLİR

 

İngiliz araştırmacılar tarafından geliştirilen enjekte edilebilen mikrojel, spinal disklerin mekanik fonksiyonlarını yerine getirerek, şimdilik en azından hayvanlarda  tümüyle onarmayı başardı.

Her yıl milyonlarca insan bel ağrısı problemiyle uğraşıyor. İnsan ömrü boyunca, yaklaşık % 80′ inin bel ağrısı şikayetiyle en bir kez bel ağrısı rahatsızlığı çektiği düşünülüyor. Omurgadaki esnek disklerin genelde incinmesiyle oluşan bu rahatsızlıkların genelde uzun süren fizyoterapi veya riskli omurilik ameliyatlarıyla tedavi edildiği biliniyor.

Manchester Üniversitesi’ ndeki kimyagerler, yeni bir jel implant ile omuriliğe müdahale etmeye gerek kalmayan bir alternatif geliştirdiler. Malzeme poli(metilakrilat) ve diğer mikroparçacıklar yardımıyla sıvı formda doğrudan disklere enjekte edilerek, zarar görmüş kıkırdağa yerleştiriliyor. Parçacıklar vücut sıcaklığı ve pH’ ında, yoğunlaşarak viskoz bir sıvıya dönüyor. Böylece hedef bölgeye 1MPa basınçla dolan jel disklere benzer stress yükleyerek diskleri zarar gelmemiş hallerine döndürüyor.

“Disklere jel enjekte etmek fikiri yeni bir fikir değil” olarak açıklıyor araştırma yazarlarından biri olarak Brian Saunders, “ama bu araştırma enjekte edilen jelin çeşitli yükler altında beli destekleyebileceğini gösteren ilk araştırma oldu”.

Bu jelin istisnai bir yük kaldırma kapasitesi ise parçacıkların arasında oluşan çoklu kovalent çapraz bağlanmalarla parçacıkların yayılmasıyle oluyor. Jelin kabarması, komşu parçacıkların üzerindeki vinil grupların birbirlerine yeterince yaklaştığında reaksiyon vererek ve enjeksiyon öncesi serbest radikallere çapraz bağlanmasıyla kalıcı çok stabil bir jel elde ediliyor.

Jelin katılığı, yüklemesi kapasitesi parçacık konsantrasyonun ayarlanmasıyla kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Çünkü herkesin intervertebral disklerinde farklı basınçlar oluşuyor, bu nedenle karışımı ayarlamak önemli. Araştırmacılar jelin kısa vadeli mekanik yararlarının bile uzun vadede iyileşmeye yararı olacağını belirtiyorlar.

 

http://www.rsc.org/chemistryworld/2012/08/new-gel-repairs-damaged-discs

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu