Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

Fazla Kilolar Diş Hastalıklarını Etkileyebiliyor

Obezite ve fazla kilonun yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve kalp-damar rahatsızlıkları gibi  hastalıkların riskini yükselttiği biliniyordu. Fakat Tayland’da yapılan bir araştırma, obezite ve fazla kilonun diş sağlığını da olumsuz yönde etkileyebileceğini ortaya koydu.

Tayland’da 160 kişinin katıldığı araştırmada aşırı kilonun parodontit gibi diş enfeksiyonları riskini artırdığını gösterdi.

Katılımcıların sağlık durumu ağız-diş sağlığı uzmanınca değerlendirildi ve ayrıca hastaların diş röntgeni çekildi.

Obezlerde ( vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olanlar) parodontit riskinin normal kilolulara göre 6 kat fazla olduğu belirlendi.

Fazla kilolularda ise bu riskin 3 kat arttığı görüldü.

“Oral diseases” adlı dergide sonuçları yayımlanan araştırma ilk kez fazla kilo ve ağız-diş sağlığı arasında ilişki bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya imza atanlardan Mahido Üniversitesi doktorlarından Supanee Thanakun, daha önce hiçbir araştırmada diş ve ağız hastalıkları ile obez ve fazla kilolu kişilerde iltihaplanma riski arasındaki bağlantının incelenmediğini vurguladı.

 iltihaplanmaya bağlı parodantal hastalık dişeti ve kemiğini destekleyen dokulara zarar veriyor ve bunları yok edebiliyor. Hastalık çoğunlukla 30 yaş civarında ortaya çıkıyor. İyi ağız ve diş sağlığı ile kontrol altına alınabiliyor ancak ortadan kalkmıyor.

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Fazla Kilolar Diş Hastalıklarını Etkileyebiliyor - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu