Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

ÜÇ BOYUTLU YAZICI SAYESİNDE BEBEK KURTULDU

3 boyutlu yazıcı bebeği kurtardı-gerçek bilim

April ve Bryan Gionfriddo’ nun bebekleri Kaiba’ nın bronşları çöküşten dolayı ciğerlerine giden hava akışı sürekli bloke oluyordu. Yani bebeğin nefes alış verişi sürekli kesiliyordu. Doktorlar bu problem nedeniyle Kaiba’ nın çok daha fazla yaşamayacağını tahmin ediyordu. Ailenin çocuklarının yaşaması için dua etmekten başka çareleri kalmamıştı. 20 aylık oğlan Kaiba için her yöntemi deneyen çift ellerinden geleni  yaptılar. İşte sonunda umudu Michigan Üniversitesi’ nde buldular. Kaiba’ nın doktorları pediatrik otolarengoloji bölümünden Doç Dr. Glenn Green ile irtibat kurarak, henüz geliştirme aşamasında olan, biorezorbabl(bio emilebilir) bir aleti denemesinin işe yarayabileceğini düşündüler.

Doç Dr. Glenn Green ve Biyomedikal ve Makine Mühendisliği’ nden Doç Dr. Scott Hollister acilen FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)  ile iletişime geçerek, poliaprolakton trake ateli uygulaması için acil izin istedi.

9 Şubat 2012’ de bebek için üç boyutlu yazıcıda özel tasarlanan atel, C.S Mott Çocuk Hastanesi’ nde bebeğin hava yoluna  dikilerek, kemikte büyümesine yardımcı oldu. Çocuk şu an 3 yaşına gelirken polimer çocuk tarafından emildi. Vaka,  New England Tıp dergisinde yayınlandı.

“ Bu gerçekten inanılmazdı. Atel yerleştirildikten hemen sonra, ilk olarak ciğerler yükselip inmeye başladı ve biz bebeğin iyileşeceğini anladık, “ diyor Doç. Dr. Green.

Green ve Hollister bu özel tasarım ateli tasarlarken, yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve bilgisayar yardımlı tasarım uyguladı. Kaiba’ nın trake ve bronşlarına yapılan BT ‘ den sonra bu görüntü lazer tabanlı 3 boyutlu yazıcıya aktarılarak atel üretildi.

Böylece tıpta çığır açan bir gelişme yaşandı. Bu sayede pek çok hayat kurtulabilir. Üç boyutlu yazıcıyla özel ateller çabucak üretilip, hayat kurtarıcı olabilir.

Ameliyattan 21 gün sonra bebeğin ventilatörü kapatıldı ve bu süreden beri hiç problem yaşanmadı. Her 2200 bebekten birinde bu trake problemi yaşanabiliyor. Bu sayede umut kesilen bebekler hayata döndürülebilecek. Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin geleceği şimdiden hızla değiştirmeye başladığı söylenebilir.

bebeği kurtaran 3-d atel

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130522180102.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: 3d Yazıcıyla Üretilen Kafatası Protezi İlk Kez Nakledildi – Wnhm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu