Sorting by

×
Uzay-ZamanVideobilim

Merak’ ın Keşfettiği Mars’taki Tarih Öncesi Gölde Önceleri Hayat Olabilir

NASA  Merak “Curiosity” gezginin  eski Mars gölünde daha önce yaşam olabileceğine dair kanıtlar tespit etti. 3,7 milyar yıl önce oluşmuş bu uzun çizgi misali tatlı su gölünde,  hayatın olabileceği düşünülüyor.

“Gerçekten burası Dünya’ya çok benziyor. Dağlardan gelen akıntılarla beslenmiş alüvyal konisi, bolca suya işaret ediyor.Tabiki bu Batı Amerika’ da son buzul maksimumda olduğu gibi değil,” diyor Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ nden John Grotzinger.

Göle 154 km’ lik Gale Krateri’nin sadece küçük bir kısmını kaplıyor. 2012 Ağustos’ undan beri Curiosity bu bölgeyi araştırıyor.

Yaşanabilir Mars

9 Aralık’ ta gelen son sonuçlar Science dahil, 6 farklı bilim dergisinde onaylandı ve Yellowknife bölgesine ilişkin daha bütünleyici  bir profil oluşturdu. Merak’ın analizlerinde ortaya çıkan kiltaşı genelde sakin suların olduğu bölgelerde oluyor. Gezgin Yellowknife bölgesinde bu sedimenter kaya numunelerinde oyarak toz numuneler almıştı. Numunelerde kükürt, azot,hidrojen,oksijen, fosfor ve karbona rastlanmıştı.

Gölde potansiyel olarak kemolitoototrof mikropların yaşayabileceği düşünülüyor. Bu mikroplar taşlardan ve minerallerden enerji yıkımı yapıyorlar. Dünya’ da bu tür mikroplar güneşin girmediği mağaralar  ve okyanus yüzeyindeki hidrotermal damarlarda yaşıyor.

” Gerçekten milyarlarca yıl önce gölün durgun sularında elementleri enerjiye çeviren tarih öncesi bir mikrop hayatı olduğunu düşünmek heyecan verici,” diyor Londra Kraliyet Koleji’ nden Sanjeev Gupta araştırmanın yardımcı yazarlarından.

illüstrasyon mars gölü
İllüstrasyon- Mars Gölü
mars gölü
Yörüngedeki Uydudan Görüntü

 

Bu tarih öncesi sığ göl 50 km’ ye 5 km boyunda  olabilir. Tortul tabakalarından yola çıkarsak gölün 10000 yıl öncesine kadar halen var olduğunu düşünebiliriz. Gale Krateri’ nin iklimini ele alırsak, gölün buzla kaplı olma ihtimali yüksek. Buzun bu tipte sert bakterilere karşı caydırıcı olmadığını da belirtmek lazım.

Gölde bu türden bakteriler oluşmuş olabilir ve diğer bakterilerle bir mücadele ortamı yaratılmadığından, dünyadakinin aksine evrim bu aşamada kalmış olabilir. Tabi bu da Dünya’ nın tersi bir durum.

Kaynak: http://www.space.com/23882-mars-life-lake-curiosity-rover.htmlmarstaki gölde hayat

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu