Uzay-Zaman

Blue Origin Roketi Üçüncü Kez Dikey İniş Yapmayı Başardı


Amerikan uzay firması Blue Origin yeniden kullanılabilir roketi New Shepard’ı üçüncü kez başarıyla fırlatıp, dikey indirmeyi başardı. Amazon.com’un sahibi ve Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos, “ Kusursuz bir BE-3 fırlatışı ve mükemmel bir itişli iniş gerçekleştirildi,” diyerek BE-3 motoru ve roketin tekrar geri dönüşünü twitledi, tweeter.com’da.

dikey inen roket blue origin

Ayrılan insansız kapsülün paraşütleri kullanarak, yere başarıyla indiği belirtildi. Blue Origin ve Elon Musk’ın Space X şirketi uzay yolculuğu ve ticaretinde devrimsel yeniden kullanılabilir roketleri kullanarak, maliyetleri düşürmeyi hedefliyor.

Bezos ilk Kasım ayında gerçekleştirdiği bu başarıyla uzay yolculuğuna ilişkin bu “oyun bozan” başarıyı belirtmişti. Cuma günü attığı twitte Bezos, roketin 1100(3600fit) irtifada yeniden çalıştırılarak , cumartesi günü dikey iniş girişiminde 6 saniye boyunca doğru çalıştığını ve inişi başarılı kıldığını belirtmişti.

New Shepard roketi 333,000 fit (101000 metre) yüksekliğe kadar çıkabiliyor, yani dünya atmosferi ile uzayın sınırına kadar.

Daha önce yapılan testler Ocak ve Kasım ayında gerçekleştirilmişti.

dikey inen roket blue origin-gerçekbilim
Kaynak : http://phys.org/news/2016-04-blue-rocket-successful-vertical.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu