ElektronikMühendislikTeknoloji Haber

Samsung’un S-Foldable Telefonu, Açıldığında 17 inç Ekrana Dönüşüyor

Samsung’un yeni konsepti telefonu ikiye katlanan bir OLED ekrana sahip ve açıldığında büyük bir tablete dönüşüyor. 7.2 inçlik OLED ekranı ile katlandığında baya küçülüyor. “S-foldable-S-katlanabilen “ adı verilen yeni ekran, katlandığında S şeklini aldığından bu ismi taşıyor.

Katlanabilen telefonlara ilgi gittikçe arttığından, bu yeni tasarım Samsung’un geleceğini işaret ediyor.

Açıldığında 17 inç olan bu 4:3 oranındaki katlanabilir ekran, büyük bir tablet ya da büyük ekranlı bir dizüstü bilgisayarı gibi düşünülebilir. Samsung’un yeni mottosu “küçük taşı, büyük gör” ile bir kenardan, diğer kenara farklı iki uygulamayı kullanma imkanı verecek. (bir tarafta Word, diğerinde Powerpoint vb.)

Aslında bu konsept 2019’da sergilenen Microsoft Surface Neo konseptini hatırlatsa da bu versiyon çok daha büyük. Bu telefon açıldında daha büyük bir ekran olduğundan, giriş ya ekrandan ya da kablosuz klavye gibi bir ekipmanla sağlanabilir.

Samsung bu yeni teknolojiyle, yuvarlanabilir ekranlara bir selam çakıyor yani birçok üreticinin üstünde çalıştığı teknolojiye. Daha önce de Youm konseptiyle Samsung kağıt gibi toplanabilir bir teknoloji üretme hedefi olduğunu göstermişti. Bu yeni teknolojiler sayesinde büyük ekranların kolayca taşınabilmesi amaçlanıyor.

Samsung’un bu yeni telefonunun mümkün olması için kompleks bir çark-menteşe sistemi gerekiyor. Ancak bu sayede stabil ve katlanabilir bir telefon üretilebilir.

Bakalım Samsung daha ne gibi inovasyonlarla karşımıza çıkacak?

Kaynak:  Samsung

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.