Alternatif EnerjiTeknoloji Haber

Hidrojen Yakıt Hücreleri Sayesinde Drone Uçuş Süreleri Artıyor

hidrojenli drone

Yeni nesil dronelar yakıt hücreleri sayesinde dakikalarca değil saatlerce uçabilir. İngiltere tabanlı teknoloji grubu Intelligent Energy’nin Ocak ayında CES’de tanıtacağı yeni nesil drone hidrojen yakıt hücreleri sayesinde saatlerce uçabiliyor. Normal tip batarya tiplerine hidrojen yakıt hücreleri eklenerek, uçuş süreleri 20 dakikadan birkaç saate çıkarılabiliyor. Yapılan duyuruda hibrit yakıt hücresi sayesinde menzilin arttırılabileceği tarif ediliyor. CES’te yapılacak tanıtımda akıllı telefonlardan, tablet ve drone’lara kadar hidrojen yakıt hücresiyle çalışan bir çok düzenek tanıtılacak.

Özellikle ticari kullanım için , batarya engelini ortadan kaldırabilecek teknoloji tüketici elektroniğinde devrim yaratabilir. Daha fazla uçuş menzilinin yanı sıra, hızlı yakıt doldurma sayesinde yeni ticari olasılıklara imkan tanınabilir.

Deniz platformlarından , arama kurtarmaya; hava fotoğrafçılığından, hassas tarıma ve de hava kargosuna kadar pek çok alanda ticari uygulamalar kolaylaşabilir.

“Drone’larda bilinen en büyük engel pil ömrüdür,” diyor firmanın tüketici elektroniği başkanı Julian Hughes.

drone hidrojen

Ultra hafif yakıt hücresi ve pil paketini birleştirerek, 20 dakika yerine birkaç saat uçabilen dronelar mümkün olacak. Sadece daha uzun uçuş değil, hızlı dolum da mümkün olacak.

Ben Popper ; “Hibrit ünite basınçlı hidrojenle şarj olduğundan, pil bittiğinde birkaç saat yerine , sadece birkaç dakikada yakıt alımı gerçekleşebiliyor. “

Yakıtlar kartuşlar halinde hazırlandığından, yeni kartuşu birkaç dakika içinde takıp, yeniden havaya dönmek mümkün.

Firmanın doğrudan yakıt hücresiyle çalışan ve yakıt hücresiyle pili şarj eden iki tür prototip mevcut.

Yapılan testlerde iki tür yakıt hücresinin de problemsiz çalıştığı görüldü.

Kaynak : http://techxplore.com/news/2015-12-hydrogen-fuel-cells-corner-commercial.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu