DeneyselMakalelerMühendislikTeknolojiTıp ve Sağlık

Manyetik Başlık Sayesinde Hastanın Beyin Tümörü Küçüldü

Daha önce tümörlerin yerini tespit eden başlıklar ve YZ teknolojileri görsek de manyetik alan başlığı teknolojisiyle gerçekten tümörlerin tedavi edilebileceği gösterildi. Nörolojide bir devrim sayılabilecek manyetik alan üreten, yeni bir başlık teknolojisi sayesinde hastanın ölümcül beyin tümörü(glioblastoma) yaklaşık üçte bir küçüldü. 53 yaşındaki beyin kanseri hastası farklı bir nedenden dolayı öldükten sonra otopsi yapıldı. Otopside sadece kısa bir sürede tümörün %31’inin yok olduğu gözlendi. Yapılan test kısa süreli olsa da bu non-invazif(kansız) tedavinin ölümcül bir beyin kanseri türü olan glioblastomada etkili olabileceği gösterilmiş oldu.  

Başlıkta mikroişlemci kontrollü ve dönen 3 mıknatısın bağlandığı şarj edilebilir bir sistem var. Tedavinin bir parçası olarak hasta klinikte ve eşinin yardımıyla evinde, başlığı 5 hafta boyunca kullandı. Başta günde 2 saat manyetik alan terapisi verilirken sonrasında doz 6 saate kadar çıkarıldı. Tedavi periyodu boyunca hastanın tümör kitlesi ve hacminde doza bağlı olarak küçülmede korelasyon gösterildi.

Cihazın mucitleri FDA’den şimdilik bir mazeret onayı kopardı ve bu teknoloji sayesinde bir gün radyasyon veya kemoterapi olmadan beyin kanserinin tedavi edilebileceğini düşünüyor. “Sonuçlar non-invazif ve nontoksik tedavi dünyasında heyecan verici olasılıklar doğuruyor,” diyor  Houston Metodist Nöroloji Enstitüsü Nöroşirürji Bölümü’nden araştırmanın yazarı David S. Baskin.

Prosedüre ilişkin detaylar  Frontiers in Oncology dergisinde yayınlandı.

Kaynak : https://www.engadget.com/magnetic-helmet-tumor-093523598.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Manyetik Başlık Sayesinde Hastanın Beyin Tümörü Küçüldü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu