Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeDeneyselDoğa ve ÇevreElektronikKimya

Elektrikli Bisikletlerin 90 Saniyede Şarj Olmasını Sağlayan Lityum Pil Geliştirildi

Alman Mahle ve pil üreticisi Allotrope Enerji enerji güçlerini birleştirerek elektrikli bisikletler için 90 saniyede şarj olabilen yeni nesil bir lityum-karbon pil geliştirdi. Pil teknoloji olarak, süperkondansatörlerde görülen katotları kullanan bir lityum iyon pile dayanıyor.

Yeni nesil bu lityum iyon pilde süperkondansatör katodu, organik bir elektrotla ayrılıyor. Bu sayede çok yüksek bir güç yoğunluğuna erişileceği ve 20 kW ‘ya kadar lityum karbon pillerle hızlı şarj sağlanacağı ifade ediliyor.

Teslimatlarda kullanılan elektrikli bisikletler genel olarak 30 dakikada şarj oluyor ve bu gerçekten fast food şirketleri için uzun bir süre.

Yapılan analizlere göre bir fast food motoru yaklaşık 25 km çapında bir bölgede dolaşıyor. Normalde 500 Wh’lik batarya kullanıyor ve tekrardan şarj için 30 dakika harcıyor. Bu yeni batarya ise sadece 90 saniye yani 1.5 dakikada şarj olabilecek.

Ayrıca bu yeni pil hiçbir nadir toprak metali kullanmıyor ve tümüyle geri dönüştürülebilir. Bununla beraber bataryanın ısınmasına neden ısı çıkışına sahip olmadığından, kolayca ısınmıyor ya da patlamıyor. Bu sebeplerden dolayı pil, diğer lityum pillere göre hem çevreci, hem de daha güvenli.

Arz talepten dolayı artan benzinli mobiletlerin yerine elektrikli benzerleri kullanılırsa, şehirlerde giderek artan hava kirliliği de bir nebze olsun azaltılabilecek.

Bassett, bu hafta İngiltere’deki Cenex Düşük Karbonlu Araç fuarında çığır açan yeni icat ettikleri pili sundu.

Kaynak: https://newatlas.com/energy/lithium-carbon-battery-electric-mopeds-90-seconds/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu