Sorting by

×
Alternatif EnerjiDoğa ve ÇevreElektronik

Polenlerden Elde Anot Lityum Pillerde Yüksek Verim Sağladı

pollen-anodes-1

Elektrikli arabalardan, mobil cihazlara kadar elektrikli her makinede daha iyi pillerin geliştirilmesi gerekiyor. Daha ulaşılabilir ve sürdürülebilir materyaller arayışında belki de atladığımız bir madde olabilir. Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar lityum iyon pillere anot sağlamak için polen kullandı. Evet insanlarda alerji yapan, arıların bal yaptığı polenlerden bahsediyoruz.

Bugün lityum iyon pillerde anot olarak grafit kullanılıyor . Fakat grafit normalde zayıf ve sınırlı kapasiteye sahip. Bu nedenle hidroflorik ve sülfürik asit gibi kimyasallarla işlem görerek, uygun hale getirilse de, hem zararlı hem de maliyeti arttıran bir maddeye dönüşüyor.

İşte çevreyle dost bir çözüm üretme arayışında olan araştırmacılar, anotu geri dönüştürülebilir malzemelerden üreterek  lityum iyonlarını depolamaya döndü. Portabella mantarları, paketleme köpükleri ve hatta araba lastikleri bile anot üretmek için kullanılabiliyor. Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar arılar ve hasırotundan polen üreterek, batarya anodu için karbon üretebildi.

Polenleri argon gazı bulunan odada yüksek sıcaklığa maruz bırakarak saf karbon ürettiler. Bu karbon parçacıkları oksijen varlığında 300° C’ye kadar ısıtıldığında yapılarda delikler açarak enerji depolama kapasiteleri artıyor.

Araştırmacılar anodu 25-50 ° C arasında test ederek farklı iklimlerde vereceği reaksiyonları keşfetmeyi hedefledi. Araştırmacılar 50 ° C’de 590 mAh/g ve 25  ° C’de 382 mAh/g gibi etkileyici bir lityum depolama kapasitesi olduğu gördüler. Araştırmacılar bu pillerin 1 saatte yarıdan fazla, 10 saatte ful dolduğunu gördüler. Ayrıca hasırotu poleni arı poleninden daha iyi performans gösteriyor.

“Elde ettiğimiz bulgular yenilenebilir polenlerin enerji depolama cihazlarında anot olarak kullanılabileceğini gösterdik,” diyor Purdue Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Vilas Pol

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu