Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimTıp ve Sağlık

Kağıt Kesiği Neden Çok Acıtır ?

Düşünün ki, bir işle uğraşıyorsunuz ve birden elinize aldığınız kağıt elinizi kesti. İşte o incecik kağıdın elinizi neden bu kadar acıttığını hiç düşündünüz mü? Bu keskin , saf acı bir an için sizin kafanızı allak bullak edebilir. Hatta öyle bir an gelir ki, işinizi gücünüzü bırakırsınız keşke kesmeseydim elimi diye, çırpınırsınız.

Fiziksel açıdan kağıt kesiğinin bu kadar çok acıtmasının farklı nedenleri var. Parmaklar,dudak ve dil gibi vücudun en duyarlı bölgelerinde oluşması, kağıt kesiğinin etkisini arttıran nedenlerden biridir.

Bu vücut bölümlerinin sinir ağları , özel bir berraklıkla; özgüllük, basınç, ısı, soğuk ve yaralanma hissini ayırt edilebilir. Vücudumuz bu bölgelerinden gelen sinyalleri  beynimiz çok yüksek bir çözünürlükle alır.

Yani hissetme açısından çok iyi olan parmaklar,dudaklar ve dil acıyı da zevke göre daha fazla hisseder. Yani parmağımızı kağıtla kestiğimizde acıyı tekrar tekrar hissederiz.

Son olarak yaranın derinliği, sinir iplikçiklerini uyarmak ve acıyı yaymak için mükemmeldir.  En yıkıcı acı ise sinir fiberlerinin ağrıya dair iletişim yoksunluğundan kaynaklanır.

Kağıt kesiği olduğunda sinir lifleri yanar ve tamamen etkin durumdadır.

Ağrıyı dindirmek için ,

Öncelikle sabunlu suyla kesiği yıkayın. Böylece enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşme hızını arttırırsınız. Yarayı olabildiğince temiz tutun, onu bir bantla kapatın ve yeniden açılmasını engelleyin.

Her ne kadar bu küçük kağıt kesiği canımızı yaksa da, küçük şeylerin ne kadar büyük etkiler yaratabileceğine önemli bir örnektir.

Kaynak: ScienceAlert

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kağıt Kesiği Neden Çok Acıtır? Bizsiziz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu