BilgisayarElektronikMühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Lenovo, Dünya’nın İlk Katlanabilir OLED Bilgisayarını CES 2020’de Tanıttı

Geçtiğimiz sene katlanabilir teknolojilerde başlangıçta bazı problemler yaşansa da, Lenovo Dünya’nın ilk katlanabilir dizüstü bilgisayarı X1 Fold’u piyasaya sürmeye hazırlanıyor. İşte Lenovo daha büyük çapta bir katlanabilir ekran üretse de, bu problemi aştığını düşünüyor.Öyle görünüyor ki; Lenovo geçtiğimiz yıl Mayıs ayında  sunduğu  ThinkPad X1 prototipin aynısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.. Yeni katlanabilir tasarım sayesinde Lenovo, dizüstü bilgisayarın kullanışlılığı ile akıllı telefonuların portatifliğini birleştiriyor.

Kanatlarını bir kartal gibi açan cihaz 13,3 inç 4:3 OLED dokunmatik ekranı 2,048 x 1,536 çözünürlüğü destekliyor. Ayrıca kablosuz olarak da kullanılabilen, ekranın altına tutturabilen özel bir klavyesi de var. Tabi bu klavye opsiyonel olarak geliyor.

Monitör katlandığında klavye bilgisayarın içine mıknatıslarla tam oturuyor ve kablosuz olarak şarj oluyor. Ayrıca cihaza USB C aracılığıyla klavye,fare ve ikinci bir monitör bağlanabiliyor.

Opsiyonel klavye

Henüz yazılım ayağında katlanabilmenin avantajı çok kullanılamasa da, Lenovo mod değiştiren bir Win 10 yazılımı geliştirdi. Bununla beraber; Windows yakın gelecekte çift ekranlı cihazlar için yeni nesil bir Windows 10X geliştiriyor.

Lenovo, X1 Fold’un geliştirilmesinde 4 yıl boyunca LG Display’in OLED teknolojisini kullanarak, özel bir çok tırnaklı menteşe yarattı.Bu mekanizmanın katlanma stresine dayandığını söylüyor. Ayrıca şirket deri bir kap, hafif alaşımlar ve karbon kullanarak cihazı her şey dahil cihazı 999 gram olacak şekilde üretti.

Ayrıca cihaz Intelle birlikte geliştirilerek, işlemci teknolojisi Intel Hybrid Technology’sini kullanacak. Cihaz  8 GB RAM ile gelecek ve 1 TB’a kadar SSD’yi destekleyecek. Lenovo  11 saat pil ömrü ve opsiyonel  5G bağlantı  ile geleceğini iddia ediyor.

Ayrıca Mini Fold klavye ve Active Pen opsiyon olacak. 2020 ortalarına doğru çıkacak Win 10 versiyonlu Lenovo X1 Fold 2500 dolardan başlayacak. Windows 10X versiyonunun ise bir süre sonra piyasaya çıkacağı belirtiliyor.

https://youtu.be/R-4tQbdjMHs

Kaynak: Lenovo

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu