Bilimsel GelişmeYeni İcatlar

CERN için Geliştirilen Çip Sayesinde 3D Renkli Röntgen Keşfedildi

Röntgen çekimlerinde siyah beyaz görüntü elde edilir. Filmlerdeki bu kontrast sayesinde doktorlar, kemiklerdeki kırıkları ve çatlakları kolayca tespit edebilse de ,bazı detaylar farklı problemlere neden olabiliyor. Yeni Zelanda’dan Mars Bioimaging adlı firma kemiklerin, lipid ve yumuşak dokuları tamamıyla renkli görüntüleyen bir röntgen geliştirdi. Asıl ilginç olan bu cihazı mümkün kılan CERN’de LHC’de kullanmak için geliştirilen özel bir sensör çipiydi.

Mars Bioimaging firması bu yeni teknoloj için siyah beyaz fotoğraftan, renkli fotoğrafa geçtiğimiz devrime benzetiyor. Geleneksel bilgisayarlı tomografi taramalarında, X ışınları dokuya ışınlanarak,  diğer taraftan yoğunluk ölçme prensibine dayanır. Kemik gibi daha yoğun maddelerde X ışınlarının enerjisi yumuşak dokulara göre daha zayıflar, fakat görüntü düz , monokrom bir resme dönüşür.

Mars Bioimaging bu yeni teknoloji için Spektral CT(BT-bilgisayarlı tomografi) adını verdi. Bu yeni sensör sayesinde X ışınlarının farklı malzemelerden geçerken dalga boylarındaki zayıflama ölçülebiliyor. Spektroskopik veri özel algoritmalardan geçirilirken, kas, kemik, su, yağ ve hastalık belirtileri ve  hatta mekanik bir saatin bile 3D renkli görüntüsü oluşturulabiliyor. Görüntüler sanki içinizin kilden detaylı bir modeline benziyor.

Spektral CT taramanın kalbinde ise Medipix 3 çipi yer alıyor. Bu cihaz sensöre gelen her bir parçacığın pikseli tespit edilerek görüntü üretiliyor. Aslında CERN’den Büyük Hadron Çarpıştırıcısında parçacıkları izlemek için geliştirildi.

Cihazın küçük bir versiyonu, kemik ve eklem sağlığını, kanser görüntüleme ve vasküler hastalıkların işaretçilerini yakalamak için test edildi.  Ekip sonuçların umut vaat ettiğini belirtiyor.

Elde edilen sonuçlar sayesinde daha doğru teşhis, kişiye özel tedaviler geliştirilebilecek.Yeni Zelanda’da önümüzdeki aylarda ilk klinik denemeler ortopedi ve romatoloji hastalarında denenecek.

Kaynaklar :  CERNMars Bioimaging

https://newatlas.com/3d-color-xrays-cern/55403/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çok başarılı bir çalışma olmuş, kullanılan çip sayesinde görüntüler gerçekten çok detaylı, bu da gösteriyor ki CERN sadece deney yapmakla kalmıyor, deneyler için uyguladıkları ürünler insan hayatını kolaylaştıran icatlara dönüşüyor.

  2. Geri bildirim: CERN İçin Geliştirilen Çip Sayesinde 3D Renkli Röntgen Keşfedildi Bizsiziz
  3. Cern sadece deneyler yapmıyor, dolaylı ya da direkt olarak yeni teknolojilere de ön ayak oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu