BiyolojiDeneyselİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Kutu Kola İçtikten 1 Saat Sonra Vücudunuzda Neler Olur ?

1 Kutu Coca Cola içtikten 1 saat içinde vücudunuzda neler oluyor hiç merak ettiniz mi? Doktorun verdiği düşük yağlı diyete uyulsa da halen kilo almaya devam ediyor olabilirsiniz . Peki neden ? Aslında obezite ve pek çok hastalığın nedenlerinden biri Coca Cola, enerji içeceği gibi içeceklerde bulunan mısır şurubundan elde edilen yüksek fruktoz. Hatta fruktoz şurubu düşük yağlı olarak önerilen sağlıklı alternatiflerde bile bulunabilir ki, bu gerçekten ironik. Yüksek fruktozlu mısır şurubu diğer katkı malzemeleriyle birleştirilerek, aroma iyileştirilebilir.

İnsan vücudunun sevdiği bir diğer şeker türü glukozdur. Vücutta her hücre tarafından kolayca yakılan glukoz, çok az toksik ürün üretir. Ayrıca glukoz beyne doyduğunuzda yemenizi durdurmanız için beyne sinyal yollar.
Fakat fruktoz sadece karaciğer tarafından metabolize olur. Bu vücutta etil alkolün karaciğer yarattığı etkiye benzer bir etki yaratır. Yani kafanız iyi olmadan alkol tükettiğinizi düşünün. Bu nedenle karaciğerin algısı değişir ve bunları işleyerek zararlı yağlara dönüştürür. Ayrıca beyninize “doydunuz” sinyali gitmez. İşte bu neden insanlar yüksek fruktozlu tatlı içecekleri dev bardaklarda içebilirler ve fruktozlu dev menüleri tüketirler.

Aslında fruktoz meyve şekeri olarak da bilinir ama fruktoz içeren meyvelerin çoğunda vücudun fruktozu aşırı emmesine karşı fiber paketçikler halindedir. Yani doğada fruktoz, antidotuyla yer alır.

Fakat mısır şurubundan elde edilen fruktoz çok daha sinsidir ve aşırı tüketime neden olur.

Az önce bir kutu kola içtiniz, vücudunuzda 1 saat içinde neler olacak merak ediyor musunuz? 

  1. İlk 10 Dakika : 10 çay kaşığı şeker vücudunuza öyle hücum eder ki, normalde bu miktar 1 günde tüketeceğiniz optimum değerdir. Ayrıca aşırı şekerden dolayı kusmazsınız, çünkü fosforik asit aromayı keserek sizi kontrol altına alır.
  2. İlk 20 dakika :  Kan şekeriniz tavan yapar, bu da insülin pompalanmasına neden olur. Karaciğeriniz herhangi bir şekeri yağa dönüştürerek cevap verir.
  3. İlk 40 dakika: Kafein emilim tamamlanır. Göz bebekleriniz büyür, kan basıncınız artar, karaciğeriniz cevap olarak kan akışına daha fazla şeker boşaltır. Beyninizdeki adenozin reseptörleri uyumayı engellemek için bloke olur.
  4. İlk 45 dakika: Vücudunuz dopamin üreterek, beynin keyif merkezini uyarır. Aslında eroin de aynı şekilde çalışır.
  5. 60 Dakika Sonra : Fosforik asit kalın bağırsakta kalsiyum ,magnezyum ve çinkoya bağlanarak, metabolizmada ekstra bir çıkışa neden olur. Yüksek dozlarda şeker ve yapay şekerler de üriner kalsiyum boşaltımını arttırır.
  6. 60 Dakika Sonra: Kafeinin diüretik özellikleri ön plana çıkmaya başlar. (Bu nedenle işemek zorunda kalıyorsunuz). Şimdi bağlanan, kalsiyum, magnezyum ve çinkodan kurtulmak zorunda olduğunuzdan, sodyum, elektrolit ve su olarak kemiklerde dağılır.
  7. Sonrasında vücudunuz deliler gibi şeker yıkımını başlatır. Kendinizi yorgun ya da sinirli hissedebilirsiniz. Bununla beraber vücudunuz idrar yaptıysanız koladan gelen suda gitmiştir. Fakat vücudunuzun su kazanmak veya güçlü kemik ve dişler için kullanabileceği besinler de gitmişti.

ne kadar şeker var

Tabi Coca Cola’da sadece fruktoz şurubu yok, ayrıca rafine tuz ve kafein de var. İşte bu nedenle sürekli Kola tüketimi durumunda yüksek tansiyon, kalp hastalıkları , diyabet ve obeziteye neden olabiliyor.

Tabi fruktoz şurubu içeren her içecek ve yiyecek için de geçerli. Bilim adamları bu gibi şekerli içecekler yerine sodayı öneriyorlar. Ayrıca yine zararlı yapay şekerli gıdalardan uzak durmak gerekiyor

Kaynaklar:

http://therenegadepharmacist.com/what-happens-one-hour-after-drinking-a-can-of-coke/

http://www.dailymail.co.uk/femail/food/article-3178341/What-Coca-Cola-REALLY-does-body-just-hour.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kutu Kola İçtikten 1 Saat Sonra Vücudunuzda Neler Olur ? | BilgiKitabım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu