Sorting by

×
KimyaTıp ve Sağlık

KOZMETİKLER VE BAKIM ÜRÜNLERİNDEKİ KANSEROJEN MADDELER NELERDİR?

Ciba Specialty Chemicals » Calisha - Color Cosmetics

Erkek-kadın fark etmeksizin, herhalde günümüzde en azından herkes 2-3 kozmetik kullanıyor evinde. Kozmetik olarak;   şampuanlar, köpükler, kremler ve kadın kozmetikleri gibi pek çok şeyi katabiliriz. Ya da ne kadar tuhaf gelse de hiçbir kozmetik madde kullanmıyor olabilirsiniz. Aslında kozmetikler denince akla başta sağlık konusu gelmeli. Bakım kozmetikleri olarak bildiğimiz; deodorantlar , makyajlar,şampuanlar,jöleler, ojeler,anti-aging kremler,  diş macunları, güneş yağları vb. pek çoğu kozmetik kimyasallardan üretiliyor. İşte bu kimyasallar ise,  kanser ve alerjiler olmak üzere pek çok hastalığa neden olabiliyor.

İşte vücudumuza kozmetiklerle giren zararlı kimyasallar

1,4 dioksan (1,4-dioxane) – Kozmetiklerdeki bu bileşen kanserojen özelliğe sahip. Kozmetiklerin yaklaşık % 50’ sinin etoksilenmiş yüzey aktif maddelerinde  dioksan bulunduğu belirtildi.

2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol) –  Alerjik reaksiyonlara neden olup deride iltihaplara( dermatitis ) neden olabiliyor.

İzopropil( Isopropyl) – Bu çok tahriş edici bir çözücü olup, ciltteki doğal asit tabakasını kaldırıyor ve bakterilere, virüslere ve küflere açık hale getiriyor. Bu madde propilenden ve petrol türevlerinden üretiliyor. Vücutta kahverengi noktaların yayılmasına neden olup, cildin erken yaşlanmasına neden olur.

Ammonium Laureth Sulfate (ALES),  Ammonium Lauryl Sulfate (ALS),  Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Lauroyl Sarcosinate, Sodium Cocoyl Sarcosinate, Potassium Coco Hydrolysed Collagen, TEA (Triethanolamine) Lauryl Sulfate, Lauryl or Cocoyl Sarcosine, Disodium Oleamide Sulfosuccinate, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Disodium Dioctyl Sulfosuccinate   ve bütün anyonik yüzey aktif maddeler ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bu ürünler traş köpükleri, şampuanlar, vücut jelleri, ev deterjanları,araba yıkama deterjanları gibi malzemelerde kullanılıyor. Ayrıca eğer bu maddeler nitrözaminlerle kirlendiğinden kanserojen özellik kazanıyor.

Benzilalkonyum  Klorür (Benzalkonium Chloride) –  Birinci etkisi cilti tahriş eder, ikincisi yutulursa çok zehirleyicidir.

Bütil Hidroksianisol(BHA- Butylated Hydroxyanisole) ,  Bütil Hidroksitoluen (BHT- Butylated Hydroxytoluene)- Alerjik temasla cilt tahrişine neden oluyor. İkinci bileşen ayrıca toluen içermekte.

İzo-tiazolinon(Isothiazolinone) Gözlerde yakıcı etkiye sahip ve kalıcı hasar bırakabiliyor.

Di-etanolamin( DEA –diethanolamine) , Mono-etanolamin (MEA-Monoethanolamine) – Bu kimyasallar genelde kozmetiklerin pH’ ını ayarlamak için kullanılıyor. Ayrıca bu maddeler pek çok yağ asitiyle kullanılıp, asitleri tuzlara (sterat) çeviriyor ve sabunun temel bileşenini oluşturuyor.

İmidazolidinil üre (Imidazolidinyl urea) – Bu kimyasalın ticari ismi Germall 115’ dir.  10°C’ nin üzerinde  formaldehit adında çok zararlı bir kimyasal salarak kansere neden oluyor.

Etoksili yüzey aktif maddeler – Kozmetiklerde geniş çaplı olarak kullanılıyor. Özellikle köpüklü malzemeler, emülgatörler ve nemlendiricilerde kullanılıyor. 1,4 dioksan üretim prosesinden ortaya çıkan malzemenin kanser potansiyeli mevcut. Etiketlerde genelde PEG, polietilen,polietilen glikol, -eth veya oxynol olarak geçiyor.

FD&C Renk Pigmentleri-  Sentetik renkler kömür katranından yapılıyor. Ağır metaller içeren bu maddeler toksin yayarak cilt sensitasyonuna ve iritasyonuna neden oluyor. Ayrıca hayvan çalışmaları kanserojen oldukların gösterdi.

Formaldehit- Formaldehitin kanserojen olduğu biliniyor. Alerjik, tahriş edici, dermatitis yapıcı, baş ağrıları ve kronik yorgunluk yapıcı etkisi var. Buharı gözleri, burnu ve boğazı(mukozayı) oldukça tahriş edici olarak biliniyor.

Kokular ve esanslar (Fragrance)- Kokularda 4000’ e yakın bileşen bulunuyor, bunların çoğu zehirli ve kanserojen. FDA(Amerika)  tarafından rapor edilen yan etkiler ise;  baş ağrıları,cillte tahriş, baş dönmeleri, alerjik döküntüler, ciltterenk kaybı, şiddetli öksürük ve kusma olarak belirtiliyor.

Paraben koruyucular (metil,propil,bütil ve etil) – Bu maddeler ürünlerde mikrobiyal üremeyi inhibe ederek, raf ömrünü uzatıyor.   Bu maddeler pek çok kozmetik ve ilaçta kullanılıyor ve toksik etkileri olduğu biliniyor. Alerjik reaksiyonlara neden olup, ciltte döküntülere neden oluyor.

Propilen/Bütilen Glikol (Propylene/Butylene Glycol-PG) – Bu maddeler petrolden elde ediliyor. Cildin protein ve hücre yapısını zayıflatarak, cildi engelliyor. Genelde bitkilerden kimyasal elde etmek için kullanılıyor. Ayrıca yeterli derişimde hazırlanırsa, teknelere yapışan midyeleri ve deniz tortularının kaldıracak kadar güçlü.

Talk  pudrası- Bilimsel araştırmalara göre, talk pudrasının genital bölgelere uygulanması durumunda, yumurtalık kanseri riskini 3-4 kat arttırdığı biliniyor.

Toluen (Toluene )- Büyük miktarda yutulursa zehirlidir. Sürekli teneffüs edilirse, fetüs gelişimini etkileyebilir, zararlıdır. Ayrıca bally, derby gibi yapıştırıcılarda çözücü olarak kullanılır.

İnsan kozmetiklerin bu kadar zararlı kimyasallar içerdiğini görünce, gerçekten korkuyor.

Kaynak: http://www.healthfiend.com/beauty/list-of-harmful-cosmetic-substances-ingredients/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu