Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Deus-Ex Gerçek Oluyor – İki Koldan Robotik Protez Mucizesi

deus ex

Bu yaz Johns Hopkins Fizik Laboratuvarları’nda ilk kez iki omuz hizasından ampute olan bir hastaya eşzamanlı Modüler Prostetik Eklem sağlandı. Artık iki kolunu da elektrik kazasında kaybeden 40 yaşındaki Les Baugh, kısa süreli bir alışma sürecinden sonra , düşünerek kollarını hareket ettirebiliyor.

Prostetik kollar takılmadan önce Baugh kas sinirlerini beslemesi için bir kaç cerrahi operasyon geçirdi.

John Hopkins Fizik Laboratuvarları’ndan Travma cerrahı Albert Chi, “Daha önce kol ve elleri kontrol eden sinirleri tekrar çalışmasını sağlayan görece yeni bir cerrahi prosedür. Sinirleri tekrar aktif hale getirerek kolunu omuzdan kaybetmiş hastaların prostetik kolu sadece düşünerek kullanmasına imkan sağlıyoruz, ” diyor.

İyileştikten sonra eğitim için laboratuvara gelen Baugh araştırmacılarla birlikte MPL’i (Modular Prosthetic Limbs – Modüler Prostetik Kol) ilk kez kullanmak üzere çalışmalara başladı.

Albert Chi, “Kasların bir birleriyle olan iletişim durumunu görmek ve frekansları anlamak için özel bir algoritma kullanıyoruz. Bu bilgiyi alıp prostetik kolun hareketlerine çeviriyoruz. “

Soketler tamamlandığında Baugh, başlamaya hazırım dedi. Soketler ve prostetik kollar takıldığında Baugh, “Tamamen yeni bir dünyanın içine girdim,” dedi ve içinde boş bardağında bulunduğu bir çok nesneyi başarılı şekilde tutup hareket ettirmeyi başardı.

Baugh ile birlikte çalışan Prostetik uzmanı Courtney Moran, “Baugh’dan geleneksel yöntemlerden gelen tecrübesi nedeniyle iyi bir performans bekliyorduk ama bu kadar kısa sürede bu kadar detaylı hareket kombinasyonlarını başarması beklentilerimizin ötesindeydi.”

Araştırma başkanı Michael McLoughlin, “Daha yeni bir günün sabahındayız, bu internetin ilk günlerine benziyor. Sanıyorum önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde bu alanda fenomen sayılabilecek büyük gelişmeler olacaktır. ” dedi.

Michael McLoughlin, bir sonraki adımın Baugh’u eve bir çift prostetik kol ile gönderip gündelik hayattaki aktivitelerini izlemek olacağını söyledi. Baugh o günlerin gelmesini sabırsızlıkla bekliyor, “Belki bir gün kahve makinesine bozuk para atar ve kahveyi içinden alabilirim.” dedi. Geleceği yaşıyoruz, bakalım daha ne gibi güzel gelişmeler göreceğiz.

Les Baugh’u prostetik kollarını kullanırken izlemek için:

Kaynak :  Bilimnedir

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu