Sorting by

×
BilimFizikTeknoloji Haber

GÖRÜNMEZLİKTE BİR ADIM DAHA ATILDI

Günden güne görünmezlik üzerinde yapılan çalışmalar gerçekliğe yaklaşıyor.  Duke Üniversitesi’ den bir araştırma ekibi küçük bir silindiri mikrodalga radyasyonda görünmez hale getirmeyi başardı. Bu alet diğer cihazlar gibi mikrodalga radyasyonu diğer aletler gibi yansıtmayarak, illüzyonu mükemmel hale getiriyor.  Bu teknik yardımıyla askeri açıdan mikrodalgalara karşı aletleri gizlemek ve telsiz iletişimini geliştirmek mümkün.

Araştırmacılar, Nathan Landy ve  David R. Smith, metamateryal adı verilen bir malzeme yaratarak, uzun dalga boyundaki mikrodalgaları kenarları boyunca bükerek, gerisindeki her şeyi görülebilir yaparak kendini görünmez kılıyor. 2006 yılında Smith ve meslektaşları teorik açıdan böyle bir görünmezlik cihazı(pelerini)  yapılabileceğini ileri sürerek, aynı yıl içinde bazı kusurları olan bir görünmezlik cihazını yapmıştı.

Smith ve Landy son çalışmalarında, ufak dalgalanmalara sahip bir yüzey yaratarak, radyo dalgalarını bükmeyi başardı. Aynı dalgaların bir nesneye çarptığında etrafından dolaşması yanstıma yerine absorbsiyon yapıyor.  Bu teknik nesneyi mikrodalga sensörler tarafından görünmez kılıyor.

Bu cihaz mikrodalgaları yansıtmamasına rağmen halen geliştirilme aşamasında. Işık dalgalanmaları mikrodalgaları büküyor eğer biri cihazı oynatırsa silindirin daha fazlası görünür hale geliyor. (silindir bazı açılardan iki boyutlu gibi gözüküyor.) Landy normalde silindiri veya herhangi bir cismi gerçekten göremeyeceğinizi, çünkü görünmezlik aygıtı(pelerini) içinde çok fazla yansıma olduğunu belirtiyorlar. Bu sanki daha parlak bir aynaya bakmak gibi oluyor.

Radarlar için aslında bu çok kullanışlı değil çünkü dizilim oldukça karışık. Ayrıca bu tarzdan bir görünür ışık için metamateryal üzerinde çalışmanın oldukça karışık olduğunu ve küçük dalgalanmaların çok daha küçük olması gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca bu yılda Mercedes firması F-cell dediği sıfır emisyonlu arabası için, ledlerle optik illüzyon yaratarak ilgi çekici bir reklam yapmıştı. Araba kameralar yardımıyla arkasındaki görüntüyü öne yansıttığından bir nevi görünmez oluyordu. Böylece Mercedes emisyon açısından arabasının görünmez olduğunu anlatmaya çalışmıştı.

Görünmezlik son yılların en ilgi çeken konularından biri ve en son Harry Potter kitaplarında büyülü görünmez pelerin olarak işlendiğinden , konu görünmezlik pelerini (invisible cloak) olarak da biliniyor.

http://youtu.be/UaM07OZCiZ0

Kaynak : http://news.discovery.com/tech/invisibility-cloak-microwaves-121112.html#mkcpgn=fbdsc17

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu