Bilimsel GelişmeFizikGenelİlginç BilimMühendislikVideobilim

Saniyede 100 Milyar Kare Çeken Video Kamerada Lazer Işığının Hareketi

lazer

Yeni icat edilen ultra-hızlı bir video kamera o kadar hızlı çalışıyor ki, saniyede 100 milyar kare çekebiliyor. Bu kamera sayesinde lazer ışığının hareketi hatta ışıktan hızlı fenomeni bile videoya çekilebiliyor. Bu videoları izlemek aynı fizik kitaplarının hayata geçmesine benziyor. Lazer ışığını izlemek ise daha ilginç, gerçekten bu kamera ışıktan hızlı mı çalışıyor ? Gerçekten inanılmaz görüntüler sanki bilim-kurgu filmi gibi.

Bu videoda lazerin aynadan yansımasını görüyorsunuz.

 

Bu videoda ise lazer ışığının havada ilerleyerek reçinede dağılmasını izleyebilirsiniz. Işığın nasıl kırılarak reçineden yollar çizdiğini görebilirsiniz.    

 


Sıkıştırılmış ultra-hızlı fotoğrafçılık (CUP)  adı verilen bu yeni kamera, sıkıştırılmış sensing(hissetme) sayesinde,  daha az bilgi toplayarak,  daha iyi resimler çıkarabiliyor. Bu kamera saniyede 100 milyar kare hıza ulaşıyor. Daha önceki ultra hızlı kameralar ancak milyonlarca kare hıza çıkabiliyorlardı. Daha 2011’de keşfedilen bir kamera saniyede 1 trilyon kare çekse de bu ancak tekrarlama fenomeniyle çalışıyordu. Bu nedenle benzer olayların önceden resimleri kaydedilmeli ve sonrasında makinenin ne gördüğü birleştirilmeliydi. CUP kamera ise anlık tekrarlamayan olayları çekiyor. Bu sayede mühendisler optik iletişim ve kuantum mekanikleri hakkında yeni şeyler öğrenebilir. Örneğin, görünmezlik cihazlarını geliştirmek için ışığın nasıl büküldüğünü inceleyebilir ve inanılmaz dar alanlarda ışığın dalgalanmasını inceleyebilir. Nature dergisinde Dartmouth Koleji’nden Mühendis Brian Pogue , araştırmasında CUP sisteminin nasıl çalıştığını böyle tarif ediyor.

Kaynak : PopSci

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.