Sorting by

×
AstronomiBilimsel Gelişmeİlginç BilimÜtopya

Güneş Sistemi’nin Dışında Sudan Oluşan Buz Bulutlarına Dair İlk Kanıt Bulundu

dünya dışı su

Carnegie’den  Jacqueline Faherty önderliğinde bilim insanları ilk kez Güneş Sistemi’nin dışında su buzundan oluşan bulutlara sahip bir cisim tespit ettiler. Normalde Güneş Sistemimizdeki Jüpiter, Satürn, Uranus ve Neptün gibi gaz devi gezegenlerde su buzundan bulutlar gözlense de Güneş sisteminin dışındaki gezegenlerde bugüne kadar böyle bir keşif yapılmamıştı. Elde edilen bulgular The Astrophysical Journal Letters bilim dergisinde yayınlandı.

Şili’de bulunan Las Campanas Gözlemevi’nde Fahert ve Carnegie Melon’dan Andrew Monson’ında aralarında bulunduğu bir ekip FourStar yakın kızıltötesi fotoğraf makinesini kullanarak tespit edilmiş en soğuk kahverengi cüceyi karakterize etti. Sonrasında üç gece boyunca alınan 151 görüntü birleştirildi. WISE J085510.83-071442.5 ya da W0855 olarak adlandırılan cisim, NASA’nın Geniş Açı Kızılötesi Keşfedicisi (Wide-Field Infrared Explorer) görevinde bu yılın başlarında ilk kez gözlenmişti. Buna karşın Dünya benzeri özellikleri bilinmemekteydi.

“Bu teleskoplar keşfetmek üzerine verilen bir savaş. Alınan sonuç muhteşem. Bu nesne çok soluk olması nedeniyle, dünyadan ilk tespit edenler oldukça heyecanlandı,” diypr Faherty ve Astronom Chris Tinney.

Kahverengi cüceler aslında çok küçük yıldızlar olmasa da ,yine de dev gezegenler kadar değiller. Yıldızlara yakıt sağlayan füzyon prosesini yerine getiremeyecek kadar küçükler. Bir yıldız kadar sıcak ya da bir gezegen kadar soğuk olabiliyorlar Bilim insanları yıldız oluşumuna dair kanıtlar taşıdığı için bu nesnelere karşı özel ilgi duyuyorlar. Ayrıca sıcaklıktan dolayı izole olan gezegenleri bu yıldızların etrafında çalışmak daha kolay.

W0855 Güneşimize en yakın dördüncü sistem, pratik açıdan astronomik boyutlarda en yakın komşulardan biri. Yakın kızılötesi resimlerden alınan modellemeler sayesinde kahverengi cücelerin atmosferlerinde donmuş sülfit ve su olduğu gözleniyor.

“Güneş Sistemi’nin ötesindeki gezegenlerdeki buz bulutları bugüne kadar hiç tespit edilmediğinden çok önemli,” diyor Faherty.

Kaynak : Science Daily 

Referans :

  1. Jacqueline K. Faherty, C. G. Tinney, Andrew Skemer, Andrew J. Monson.Indications of Water Clouds in the Coldest Known Brown Dwarf. The Astrophysical Journal, 2014; 793 (1): L16 DOI: 10.1088/2041-8205/793/1/L16
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu