Sorting by

×
Bilimsel GelişmeTıp ve Sağlık

Hhex Protein Freni ile Akut Myeloid Lösemi Durduruldu

lösemi terdavisi

Melbourne’den araştırmacılar Hhex adı verilen proteini hedefleyerek akut myeloid lösemiyi (AML) tedavi edebileceklerini gösterdiler. Bu sayede yeni lösemi tedavileri geliştirilebilir.Walter and Eliza Hall Enstitüsü’nden Dr Ben Shields ve Dr Matt McCormack Hhex proteini yoksunluğunda lösemi hücre bölünmesini engelleyebileceklerini keşfettiler. Bu protein AML  hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde bölünmelerinde ayarlama yapan  kritik bir faktör özelliğine sahip.

AML agresif bir kan kanseri türü ve aniden ortaya çıkarak, hızlı bir şekilde büyüyor ve öngörülemiyor. Mevcut AML tedavilerinin ciddi yan etkileri var. Hastaların % 75’i kısa bir sürede kötüleşiyor ve beş yıl hayatta kalma oranı sadece % 24.

Dr McCormack AML’nin üstesinden gelerek hücrelerin normal kontrolünü sağlayarak üreme ve bölünmesini sağlamak, yeni terapilerin aranması için devrimsel bir gelişme olacağını belirtiyor.

“Akut myeloid lösemiyi tedavi etmek için acilen yeni tedavilere ihtiyaç var. Biz Hhex’i bloke ederek löseminin yayılmasına frenleyerek ön klinik modellerde AML’yi tümüyle bertaraf ettik. Bu sayede yeni ilaçlar geliştirilerek insanlarda AML iyileştirilebilir,” diyor Dr McCormack.

“Çoğu AML tedavisi kanser hücresi kanser hücreleri için spesifik değildir, maalesef bu esnada sağlıklı hücrelerde ölür. Hhex sadece lösemi hücrelerine özeldir, yani toksik etkiler olmadan lösemi hücrelerini tedavi edebilir, yan etkilerden kaçınabiliriz. Ayrıca AML  hastalarında Hhex seviyelerinin arttığını, olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz.”

Dr Shields AML hücrelerinin büyümesini ve bölünmesini sağlayan kontrolleri kapattı. “Her hücrenin stresi kontrol eden genleri var, kanserin erken safhalarında bu hücreler durdurularak hasarlı hücrenin yeniden üremesi durdurulabilir” diyor.

Halen AML hücrelerinde bu genleri kontrol eden genler mevcut ve epigenetik modifikasyon adı verilen proses ile bu hücreler kapatılıyor. “Hhex büyümeyi kontrol eden genleri yeniden yapılandırarak etkili bir şekilde onları etkili bir şekilde baskılıyor. Bu nedenle lösemi hücreleri üreyerek, daha fazla hasara neden olarak AML ilerleme hızına katkıda bulunuyor” diyor Dr. Shields. Yani Hhex löseminin ilerlemesine neden oluyor.

Dr McCormack önceki ilaçların epigenetik modifikasyonu inhibe ettiğini, bu nedenle ciddi bir toksisiteye neden olduğunu çünkü hedeflerin normal hücre fonksiyonuna ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

“Öncesinde hedeflenen epigenetik faktörlerin aksine, sadece Hhex az sayıda geni regüle ediyor. Bu genler normal kan hücreleri için vazgeçilebilir genler oluyor Bu sayede AML hücrelerini an etkilere neden olmadan öldürme şansı doğuyor,” diyor Dr McCormack.

Araştırmacılar bu sayede Hhex proteinin fonksiyonunu etkileyebilecek kritik bölgeleri tespit edip, bugün AML tedavisi için yeni ilaçlar geliştirmeyi hedefliyor.

Araştırma Genes & Development dergisinde yayınlandı.

Kaynak : BioMedya dergisindeki çevirimden alınmıştır. 

http://medicalxpress.com/news/2016-01-protein-handbrake-halts-leukaemia-tracks.html

Referans ve İleri Okuma : Benjamin J. Shields et al. Acute myeloid leukemia requires Hhex to enable PRC2-mediated epigenetic repression of , Genes & Development (2016). DOI: 10.1101/gad.268425.115 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu