Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Aerobik Egzersiz Alzheimer’ın Beyin Dejenerasyonunu Yavaşlatabilir

Texas Üniversitesi Southwestern tarafından yeni yapılan bilimsel araştırma Alzheimer ve demans(bunama) ile ilişkili beyin dejenerasyonunu yavaşlatmada egzersiz yapmanın, esneme çalışmalarına göre daha faydalı olduğu ortaya kondu.

Araştırmacılar beyninde amiloid beta plaka birikimi olan kişilerde, yani Alzheimer için kıstas olan belirtilere sahip kişilerde egzersiz-beyin dejenerasyonu  ilişkisini inceledi. 1 yıl boyunca düzenli olarak aerobik(oksijenli) egzersiz yapan kişilerde, beyin dejenerasyonun yavaşladığını gözlemledi.

Egzersiz, nöronları öldürmeden sorumlu toksik plakaların yayılmasını engellemese de, aerobik(oksijenli) çalışma erken dönemde yapılırsa hastalığın etkilerini yavaşlatabilir.

“Beyninizde ya amiloid plaka birikimi varsa? Doktorların henüz bunu engellemek için reçete edebilecekleri bir ilaç yok. Eğer bu bulgular daha büyük çaplı tekrarlanabilirse, doktorlar yüksek riskli hastalara egzersiz planına başlamalarını önerebilir. Aslında bunu şimdiden yapmada bir zarar yok,” diyor  55 yaş üstü 70 kişinin katıldığı klinik deneme için Dr. Rong Zhang,

Araştırmada 70 aMCI(amneztik orta kognitif bozukluk)hastası 12 ay boyunca izlendi. Katılımcıların yarısı her haftada ortalama 4 ila 5 kez aerobik egzersiz yaptı, kontrol grubu da sadece esneme hareketleri yaptı. Denemelerin başında ve sonunda MRI(emar) ve amiloid PET taramaları yapılarak beyin dejenerasyonu incelendi.

Deneme sonunda kognitif testlerde benzer sonuçlar elde edilse de, aerobik grubun beyin taramalarında büyük fark olduğu görüldü.  Pozitif amiloid birikimine sahip aerobik egzersiz sübjelerinin hippokampüsünde, kontrol sübjelerine göre daha az dejenerasyon olduğu görüldü.

Alzheimera bağlı beyinde küçülme Credit: National Institute on Aging

Bu eşsiz çalışmadan sağlanacak fayda , aerobik egzersizin, hippokampüsteki amiloid ilişkili atrofiyi yavaşlatabileceğidir. Dr. Zhang’ın yürüttüğü 600 kişilik bir araştırma 5 yıl boyunca devam edecek. Daha büyük çaplı klinik çalışmalar yapılıyor ve yüksek riskli Alzheimer hastaları şimdiden bu araştırmalarda yer alıyor.

Araştırma  Journal of Alzheimer’s Disease dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  UT Southwestern Medical Center

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu