Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve ÇevreGenelVeterinerlik

Hayvan Aşıları Genetik Deformasyona Uğrayabiliyor

Aşılarda kullanılan zayıflatılmış virüslerin genetik değişim göstererek hastalık yapan suşlar yapabileceği bildirildi.

Science Dergisi’nde yayınlanan rapora göre, tavuklarda solunum sistemi hastalıklarını engellemek için kullanılan aşıların Avustralya’ daki çiftliklerde salgın hastalığa yol açtığı bildirildi. Aşılarda kullanılan farklı türlerdeki Herpes virüslerinin genomlarını değiştirdiği ve virütik, bulaşıcı suşlara neden olduğu bildirildi. Bu tarzdan genetik değişimin önceden düşünülene göre daha genel olduğu ve sonuçların hem insan hem hayvan sağlığını ilgilendirdiği belirtildi.

” Biz aşılardaki virüslerin genetik rekombinasyonunu hiç düşünememişiz” dedi Liège Üniversitesi’ nden Veteriner Virolojist Etienne Thirty, çalışmada yer almayan kişi olarak. Ayrıca; ” Tüm RNA ve DNA virüsleri farklı şekillerde rekombine oluyor.” da dedi. Rekombinasyon aynı zamanda yeniden sıralanma olarak da biliniyor, ve geçenlerde H5N1 kuş gribi virüsünün laboratuvar ortamında ferretler arasında aktarılmasında kullanıldı.

Araştırmacılar virüsün rekombine olabileceğinin farkında olmasına rağmen, “Biz gerçekten rekombinasyonun bu aşamada problem olacağını düşünmemiştik.Biz muhtemel riskleri yeniden değerlendirmeliyiz” dedi araştırmayı yöneten Joanne Devlin, veteriner bilim insanı Melbourne Üniversitesi’ nden .

2006 öncesine kadar,  tavuklar arasında bulaşıcı laryngotracheitis virüsünü (ILTV) önlemek için birbirine benzeyen iki aşı kullanılıyordu. Herpes virüsünün ağır veya hafif solunum hastalığına neden olduğu ve bunun yumurta üretiminde azalmaya veya ölüme neden olduğundan çiftçilerde ekonomik kayıplara neden oldu. 2006′ da 3. geliştirilen aşı diğerlerine daha az benzemesine rağmen, salgın yaşandı ve kümes hayvanlarının % 18′ ine yakınını öldürdü.

Devlin ve takımı hastalıklı tavuklardan virüsleri izole ettiğinde bu virüslerin Avrupa aşı suşlarıyla benzer olduğunu gözledi. Zayıflatılmış virüsün bir şekilde zararlı formuna dönüştüğü düşünülüyor. Bu üç aşının genomları sıralandığında , hastalıklı suşların Avrupa aşı virüsünün bunlardan bir veya daha çoğuyla etkileşim için girdiğini ve bunun da daha tehlikeli yeni virüsler oluşturduğu açığa çıktı.

 

 

S-W. Lee et al., “Attenuated Vaccines Can Recombine to Form Virulent Field Viruses,” Science, doi: 10.1126/science.1217134, 2012.

Kaynak: http://the-scientist.com/2012/07/12/when-vaccines-turn-vicious/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu