Perşembe , Ekim 24 2019
Anasayfa / Alternatif Enerji / Güneş Enerjisinden Elektrik Elde Etmede Yeni Dünya Rekoru Kırıldı

Güneş Enerjisinden Elektrik Elde Etmede Yeni Dünya Rekoru Kırıldı

New South Wales Üniversitesi’nden(UNSW) bilim insanları güneş ışığından elektrik enerjisi dönüşümünde % 34,5 verime ulaşarak bu tarz sistemlerde yeni bir rekor kırdı.

UNSW’den Dr. Mark Keevers ve Prof. Martin Green 28 cm2’lik alanda, bir prizmaya tutturulmuş 4 mini modülün bağlantısıyla, rekor verime ulaştı. Bu yeni konfigürasyon sayesinde güneş ışıkları 4 banda dağılarak, her ışın kaynağından daha yüksek miktarda enerji elde ediyor.

Birkaç öncesinde yine aynı ekip aynalı yoğunlaştırıcı kullanarak gelen güneş ışığından elde edilen verimi % 40’ a çıkarmayı başarmıştı. Buna rağmen bu yeni rekor konsantratör(yoğunlaştırıcı) kullanmadan en yüksek verime ulaşmaya başardı.

“Yıllardır bu kadar yüksek bir verime ulaşılması beklenmiyordu,” diyor 2050’ye kadar % 35 verime çıkmayı amaçlayan Alman araştırmasını kastederek. Yani 2050’deki hedefe ulaşıldı.




Araştırma ekibi rekor kıran bu hücre konfigürasyonun maliyet nedeniyle evlerde ve ofislerde yer almasının zaman alacağı belirtiliyor. Ekip sistemin kompleksliğini düşürerek geleceğin güneş kulelerinde üretmek için çalışıyor.

Aynı zamanda verim artışı sayesinde daha ucuza ve daha esnek organik solar hücreler geliştirilebilecek. Yine organik solar hücrelerde son verim rekorunun % 13,2 olduğu düşünülürse, halen kaydedilmesi gereken çok aşama var.

Kaynak : http://www.gizmag.com/solar-cell-electricity-efficiency-world-record-unsw/43384/

 

Facebook Yorumları

Bu haber 724 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ağaçlardan 400 Kat Daha Fazla Karbondioksit Emen Biyo-reaktör Yapıldı

Gün geçtikçe etkilerini daha ciddi şekilde hissettiğimiz iklim değişiminin üstesinden gelmek  için sera gazı emisyonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.