BilgisayarBilimsel GelişmeElektronikİlginç BilimMühendislikTeknoloji HaberÜtopya

İnsan Beynini İlk Kez İnternete Bağlamayı Başardılar

Güney Afrika Wits Üniversitesi’nden bilim insanları, insan beynini eşzamanlı olarak internete bağlamanın bir yolunu bulduklarını açıkladılar. Brainternet adı verilen proje biyomedikal mühendisliği alanında büyük bir bilimsel gelişmeye imza attılar. Bu projeyle beyin nesnelerin interneti ile www düğümüne bağlanıyor.

Kullanıcının bağlanan EEG cihazı- Emotiv EEG beyin dalgalarını toplayarak, ucuz Raspberry Pi bilgisayara gönderdi ve verileri programlama arayüzüne aktardı. Böylece aktiviteyi gören biri internet sitelerini açabiliyor.

Wits Üniversitesi’nden Adam Pantanowitz sistemden şöyle bahsediyor : “Brainternet yeni nesil beyin-bilgisayar arayüz sistemlerinin öncüsüdür. Normalde insan beynin bilgiyi nasıl işleyerek, çalıştığını anlamak kolay değildir. Brainternet bir insanın beyninin ve diğerlerinin anlaşılmasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Beyin aktivitesinin sürekli görüntülenmesi ile interaktiflik mümkün oluyor.

Pantanowitz bunun sadece bu projenin sunduğu imkanlardan biri olarak başlangıç olduğunu belirtiyor. Ekip kullanıcı ve beyni arasında daha interaktif bir tecrübeye imkan vermek için çalışmalarına devam ediyor. Beynin bu fonksiyonunda kurulan hakimiyet halen oldukça kısıtlı, ancak bir kol hareketi kadar uyaran sağlanabiliyor. Brainternet aynı zamanda akıllı telefon uygulamasıyla kaydedilerek, makine-öğrenme algoritması geliştirilebilir. Pantanowitz gelecekte ise beyinden hem girdi(input), hem de çıktı(output) bilginin mümkün olabileceğini belirtiyor.

Gerçekten bu proje makine öğrenme ile beyin-bilgisayar arayüzlerinde heyecan verici gelişmelere imkan tanıyabilir. Bu projeden toplanan veri, beynimizin nasıl çalıştığını daha iyi anlamamızı ve beyin gücümüzü arttırmamızı sağlayabilir.

https://youtu.be/RxwZClHWekQ

Kaynak :https://futurism.com/researchers-have-linked-a-human-brain-to-the-internet-for-the-first-time-ever/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: İnsan Beynini İlk Kez İnternete Bağlamayı Başardılar - Herşeyolog
  2. Bu keşif detaylı ve sağduyuyla düşünüldüğünde hızlı hareket eden gökcisimlerinin sürücülerini yaratmış olacaktır. Dört yöne hızlı manevralar yapabilecekler ve manuel ve otomatik yöntemler rafa kalkacaktır. Daha çok bilimsel enformasyon olanaklıyken şimdilik saygı, sevgi ve başarılar. Gerçekbilime kucak dolusu sevgi ve saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.