İlginç BilimTıp ve Sağlık

Yapılan Çalışmalar Uzun Süreli Soya Tüketiminin Göğüs Kanseri Tekrarlama Olasılığını Düşürdüğünü Gösterdi

memekanserYazıyı Görüntüle

Meme kanseri çağımızın en büyük hastalıklarından biri. Ayrıca en yaygın kanser türlerinin başında gelmektedir. Bu kanser türünden mustarip kadın hastalara doktorları soya tabanlı besinleri tüketmemeleri gerektiğini söyler. Bunun sebebi ise soya tabanlı besinlerin antiöstrojen tedavisini engellemesidir. Amerikan Kanser Araştırma Birliği’ndeki toplantıda açıklanan bulgulara göre, uzun süreli soya tabanlı besin tüketimi hayvanlarda meme tümörlerinin oluşumunu engelledi.

Kilit Rol: Genistein

Soya tabanlı besinlerde çok fazla miktarda bulunan Genistein, kanser riskini azaltmasıyla bilinir. Yumurtlama döneminden çok öncesinde Genistein’le beslenen dişi farelerin antiöstrojen tedavisine başlamadan önce T hücresi tepkilerini geliştirdiği gözlendi. Ayrıca Genistein, tedavi süresince bağışıklık sisteminden kaçan tümör hücrelerinin de kaçmasını engelledi. Genistein bunu, anti-tümör bağışıklık sistemlerini uyararak ve baskılayıcı bağışıklık mekanizmalarını aktive ederek başarıyor. Böylelikle kansere tekrar yakalanma riski de azalıyor.

Elde edilen bulgular gösteriyor ki soya tabanlı besinlerin uzun süreli tüketiminde meme kanseri tedavisine olumlu yansıyacağını gösteriyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150419193910.htm

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu