Sorting by

×
Bilimsel GelişmeTıp ve Sağlık

Gebelikte Geçirilen Enfeksiyon veya Artan İnflamasyon Çocuklarda Şizofreni Riskini Artırıyor

şizofrenivegebelik

Kolombiya Üniversitesi Mailman Kamu Sağlığı Okulu, Kolombiya  Üniversitesi Medikal Merkezi ve New York Eyalet Psikiyatri Eyalet Enstitüsü’ndeki  bilim insanlarına göre,maternal (anneye ait) inflamasyon,kabul gören bir inflamatuar biyo-işaret olan erken gestasyonel C-Reaktif Protein’in maternal kandaki varlığı ile belirlendiği gibi,çocuklardaki şizofreni için de önemli risk faktörleriyle ilişkili gibi görünmektedir.

Yükselmiş Maternal C-Reaktif Protein ve Bir Doğum Kohortu’nda Şizofreninin Artmış Riski” isimli çalışma,the American Journal of Psychiatry dergisinin sitesinde yayınlandı.

Finlandiya’daki meslektaşlarıyla birlikte Kolombiya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar geniş kapsamlı bir biyo-banka olan Fin Doğum Öncesi Şizofreni Çalışması‘ndan elde edilen verilerin analizlerini yaptılar.Araştırmacılar 777 şizofrenili çocuğun maternal kanındaki C-reaktif protein varlığını test ettiler ve 777 kontrol öznesinden elde ettikleri bulgularla karşılaştırdılar.Maternal C-reaktif protein seviyeleri,arşivlenmiş maternal serum örneklerinden daha anlamlı bulundu.

Arşatırmacılar,maternal C-reaktif protein seviyelerindeki artışın çocuklarda şizofreni gelişimiyle önemli ölçüde ilişkili olduğunu;maternal sosyoekonomik statü,doğum yeri,ikiz/tek doğum,psikiyatrik bozuklukların parental(ebeveynlere ait) öyküsü gibi potansiyel kafa karıştırıcı faktörler için ise riskin yapılan ayarlamalardan sonra önemli ölçüde aynı kaldığını tespit ettiler.Maternal C-reaktif protein’deki her 1mg/L’lık artışın,şizofreni riskini %28 oranında arttırdığı tespit edildi.

Epidemiyoloji ve Psikiyatri profesörü,tanınmış yazar Alan Brown, MD, MPH:”Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar ilk kez gösteriyor ki,gebelik sırasında geçirilmiş bir infeksiyon veya artmış inflamasyon çocuklarda şizofreni riskini artırabilir.” dedi.”Şizofreni,gelişimsel bir nörolojik bozukluktur ve daha önceki çalışmalarda inflamasyonun beyin gelişiminde değişikliklere neden olduğu gösterildi.Böylece bu çalışma inflamasyon ve şizofreni arasında önemli bir bağlantı oluşmasını sağladı ve bu bozukluğa yol açan biyolojik mekanizmaları daha iyi anlamamız hususunda yardımcı oldu.İnflamasyonun yayılma alanındaki artışın nedeni infeksiyondur.Bu çalışma şunu da akla gösteriyor ki,infeksiyonu önlemeyi amaçlayan yaklaşımlar şizofreni riskini azaltmak için gerekli potansiyeli içinde barındırıyor olabilir.”Araştırmacılar bu çalışmada doku hasarı ve otoimmun bozuklukları da kapsayan pek çok spesifik durumu incelememelerine rağmen,inflamasyonun bilinen pek çok farklı nedeni bulunmaktadır.

Kaynak: Science Daily 

Araştırma Referansı : :Sarah Canetta, Andre Sourander, Heljä-Marja Surcel, Susanna Hinkka-Yli-Salomäki, Jaana Leiviskä, Christoph Kellendonk, Ian W. McKeague, Alan S. Brown. Elevated Maternal C-Reactive Protein and Increased Risk of Schizophrenia in a National Birth Cohort. American Journal of Psychiatry, 2014; DOI: 10.1176/appi.ajp.2014.13121579

Daha Fazla Göster

Gökhan Bahtiyar

1989 Bulgaristan'ın Kırcali şehrinde dünyaya gözlerimi açtım.Ailemin zorunlu göç sebebiyle 1990 yılında Türkiye'ye göç etmesiyle İzmir'de yaşamaya başladım.2007 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden ve akabinde 2013 yılında da Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden başarıyla mezun oldum. İzmir Kâtip çelebi üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri'de ihtisas yapmaya hak kazandım.Çok sevdiğim tıbbın bilinmezlerle dolu psikiyatri alanındaki son gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan onur duyacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu