Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel Gelişmeİklim DeğişimiKimya

Süper Beyaz Boya Sayesinde Binalar Güneş Altında Bile Soğutulabilecek

Vanta siyahı adı verilen dünyanın en siyah boyasını duymuş olabilirsiniz. Peki dünyanın en beyaz boyası, yani süper beyaz boyaya ne dersiniz? İşte bilim insanları tarafından geliştirilen bu süper beyaz boya o kadar yansıtıcı ki, güneş altında bile yüzeyi soğutabiliyor. Geliştirilen bu beyaz boya sayesinde sıcak ülkelerdeki klima kullanımının azaltılarak, enerji tüketiminin azaltılması planlanıyor.

2050’ye kadar küresel enerji ihtiyacının % 90 artacağı düşünülürse, önümüzdeki yıllarda enerji kullanmadan pasif soğutmanın ne kadar önemli olacağını hayal edebilirsiniz.

Zaten bazı sıcak ülkelerde çatılar ve binalar beyaza boyanarak soğutma maliyetleri bir miktar düşürülmeye çalışılıyor ama araştırmacılar daha etkili ve daha beyaz bir boya bulmak için yola çıktı.

Purdue Üniversitesi’nden Xiulin Ruan ve arkadaşları çok yansıtıcı ve ısı yayıcı bir beyaz boya geliştirdiler. İndiana’da öğle sıcağında yapılan testlerde yüzeyi 1.7°C ‘ye kadar soğutabildiği görüldü. Mevcut ticari boyaların % 80-90 arası güneş enerjisini yansıttığı düşünülürse, bu yeni boya güneş enerjisinin % 95.5’ini yansıtıyor.

Genel kanının aksine yüzey çevredeki ısı ile soğutulabilir. Çünkü gökyüzüne yeterli ısı yayılarak gökyüzünde soğuyor, bu gökyüzünün altında gerçekleşen doğal bir prosestir. Çatılarda da ısı uzaya doğru yayılır. Açık renkli yüzeyler bulutsuz gecelerde bunu düzenli olarak yapıyor.

Xiulin Ruan bu buluşu diğer boyalarla kıyaslayarak daha ince, daha ucuz ve daha kolay üretilebilir olduğunu açıklıyor. Kalsiyum karbonatla yapılan akrilik boya, farklı boyutlarda bir çok parçacık içeriyor ve bu sayede farklı dalga boylarında ve güneş spektrumunda yayınım yapıyor. Ruan tipik bir 200 m2’lik ABD evinin, bu yeni boya ile mevcut boyasına göre 50 dolar kadar tasarruf yapabileceğini tahmin ediyor.

“Bu gerçekten çok iyi bir sonuç. Sadece bir yeni boyama çözümüyle mantıklı bir soğutma performansı sağlanabileceği ortaya konuyor. Bu teknolojinin potansiyel bir sınırı organik çözücü kullanımında olabilir , buna da gelecekte değinilebilir,” diyor Kaliforniya Üniversitesi’nden Aaswath Raman.

Araştırma referansı:  Cell Reports Physical ScienceDOI: 10.1016/j.xcrp.2020.100221Kaynak : https://www.newscientist.com/article/2257749-superwhite-paint-can-cool-buildings-even-in-hot-sunlight/#ixzz6czuWR53J

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Tuluyhan Bildiriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu