Sorting by

×
FizikKimyaNanoteknolojiÜtopya

MIT Dünyadaki En Siyah Maddeyi Üretti

Geçtiğimiz günlerde MIT( Massachusetts Institute of Technology ) mühendisleri ışığın % 99,995’ini absorblayan dünyanın en siyah maddesini yarattıklarını duyurdular. Bu madde o kadar siyah ki, daha öncesinde Surrey NanoSystems tarafından yapılan Vantablack’ten bile siyah. Bu madde ışığın 99.965’ini absorblayarak simsiyah görünüyordu.

İşte bu süper ışık emen simsiiyah materyali MIT ekibi yanlışlıkla keşfetti. Mühendisler iletken materyallerin elektriksel iletkenliğini geliştirmek için, alüminyumun oksit tabakasını kaldırarak üzerinde karbon nanotüpler büyüttü.

Karbon nanotüpler alüminyumu kapladıkça daha da siyahlaştı. Sonra araştırmacı Kehang Cui bu siyah numunenin optik yansıtırlığını(rekleftansını) ölçmeyi akıl etti.

Ekip dünyanın en siyah maddesini ürettiğini keşfettiğinde, araştırmayı detaylandırarak, ACS-Applied Materials and Interfaces  dergisinde yayınladı.

Sonrasında MIT sanatçı Diemut Strebe ile ortaklık kurarak 2 milyon dolarlık bir elması New York Borsası’ndaki bir sanat fuarının açılışı için kapladı.

MIT materyalleri ilgilenen sanatçıları davet etti. Materyal sadece sanatsal olarak değil, teleskoplardaki istenmeyen yansımaları da kaldırmak için kullanılabilir. Pek çok farklı teknolojiye ön ayak olabilir.

Araştırmacı Brian Wardle bu materyalin en siyah madde ünvanına layık görüleceğini beklemediğinin altını çiziyor.  

“En simsiyah materyalin sürekli değişen bir hedef olduğunu düşünüyor. Belki birileri en siyah materyali bulabilir fakat sonunda hepimiz bunun ardında yatan mekanizmaları anlayacağız ve en kusursuz siyahı tasarlayacağız,” diyor Brian Wardle , MIT haberlerinde.

 Bakalım gelecekte daha da karanlık ve ilginç materyaller üretilebilecek mi?

Kaynak: https://futurism.com/mit-accidentally-invents-blackest-material

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu