Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

GERÇEK KATLANABİLİR KAYKAYIN TASARIMI OLDUKÇA ENTERESAN

Snap Kaykayları dünyanın ilk katlanabilen kaykayını üretti. Snap katlanabilir kaykay, alüminyumdan üretilerek üç parça halinde katlanarak, gerektiğinde kolayca çantanıza giriyor. Bu katlanır kaykay hem hareket açısından, hem de kaymak için ideal. Aslında kaykaylar rahatça elinize alıp taşıyabileceğiniz şeyler.  Fakat, büyük standart bir kaykayı her zaman her yere götüremeyebilirsiniz. Ya da güvenliklerden mi kaçıyorsunuz, ne de olsa çantadaki kaykayınızı kimse görmez. İşte böyle durumlarda kaykayı katlayın ve çantanıza koyun yada koltuğunuzun altına alın. Küçük ve kullanışlı değil mi?

Normal kaykaylardaki decklerin aksine, SNAP katlanabilir kaykay, uçakların yapıldığı 6061-T6 alüminyumdan yapılıyor. Kaykay katlanınca  36 inçten(91.4 cm),14 inçe(35.6 cm) düşüyor ve iki ayrı patente sahip. Yani katlandığında boyutları yaklaşık  35.6 x 20.3 x 12.7 cm ‘e düşerek, sırt çantanıza veya dolabınıza kolaylıkla sığıyor. Otobüste, metroda böylece kimsenin dikkatine çekmeden çantanızda saklayabiliyorsunuz. Kaymak istediğinizde kolaylıkla açılıyor ve sağlam bir kaykaya dönüşüyor. Kaykayın zımparası , dingilleri ve 56 mm tekerleri isterseniz değişebiliyor.

Üç parça bir kaykayın ne kadar güvenilir olacağını bilemesekte, SNAP kaykayın  hareket yapmaya elverişli olduğunu ve akçaağaçtan daha dayanıklı olduğunu belirtiyor. Fakat yine de firma aşırı basınç uygulandığında orta kısmın eğilebileceğini, bu yüzden basamaklardan atlamadan ya da rampalarda uçmadan önce birkaç kickflip ve ollie denemekte fayda var.

SNAP kaykaylarının, çok büyük bir devrim yaratacağını sanmıyorum ama yine de taşınabilirlik açısından mükemmel bir seçenek. Amerika satış fiyatı 119 dolar olan kaykay, kaykaycılar için yeni bir seçenek gibi gözüküyor. Esneklik açısından bence %90 normal akçaağaç gibi esnekliğe sahip olursa gerçekten  kaykaycılar için iyi bir haber olabilir. Bütün kaykaycı arkadaşlara duyurulur. Eski bir kaykaycı olarak, tekrarlıyorum kendi sloganımı, kay gitsin ömür bitsin.  :D

Kaynak: http://www.gizmag.com/snap-folding-skateboard/21861/

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu