MühendislikVideobilimYeni İcatlar

Flyboard Uçan Kaykay Konseptine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor

flyboard

Herhalde hepiniz görmüşsünüz suda hortumla çılgın hareketler yapan su jetli Flyboard’ları. İşte Fransız jet ski şampiyonu Franky Zapata bu sefer  gözünü yükseklere dikti. İlk havada gidebilen Flyboard’unu tanıttı. Jet türbin motoruyla 10000 fite kadar çıkabilen ve şimdilik 10 dakika çalışabilen bir hava aracı ya da uçan kaykay denilebilir. Aslında Spiderman’in düşmanı Yeşil cinin (Green goblin) kullandığı hava aracına da benziyor.

Daha önce 2011’de tanıtılan ve suda muhteşem hareketler yapabilen, 9metreye kadar çıkabilen su jeti akrobatların gönüllerinde taht kurmuştu. Tabi bu jetini kullanmak oldukça güç isteyen bir şey.

İşte Zapata son keşfiyle ilgili muhteşem bir video yayınlandı. Jet skinin hortum ve kabloları gitti yerine uçabilen jet türbinli bir hava aracı geldi. Öyle görünüyor ki, kullanıcı yakıt tankını sırtında taşıyor.

Videoda kullanıcı 30 metreye kadar çıkabiliyor. Zapata aracı suyun üstünde deneyerek herhangi bir problem durumunda suya inmeyi planladı.

flyaboard-ucuyor

Zapata’nın verdiği detaylar ise inanılmaz ; 10,000 fit (3,048 m) yüksekliğe çıkabiliyor, 10 dakika uçabiliyor ve saatte 150 km/s hıza çıkabiliyor. İşte bu veriler değerlendirildiğinde gerçekten inanılmaz bir alet. Son dönemde çok konuşulan hoverboardlar ya da uçan kaykaylar düşünüldüğünde bu çok daha ötesinde bir buluş gibi gözüküyor. Kanatsız olan bu alet yine su jetlerinin kontrol sistemlerinde kullanılan üniteyle kullanılıyor.

Paraşütlerin 30 metrenin altında pek kullanışlı olmadığını düşünürsek, anca belki 80 metrede filan açabilirsiniz. Herhangi bir problem durumunda sonuç katastrofik olabilir.

Kaynak: http://www.gizmag.com/franky-zapata-flyboard-air-video/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kanada Başbakanı Justin Trudeau Kuantum Bilgisayarını Anlatıyor-Türkçe Altyazılı Video - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu