MakalelerTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Acı Verici Elektrik Şokları Yerine Işık Pulsları İle Kalp Ritim Bozukluğu Düzeltildi

Oldukça tehlikeli olan kalp ritmi bozukluğu yani aritmi tedavisinde defibrilatörden yoğun elektrik boşalımları yöneltilebilir, fakat bu pulslar oldukça acı verici ve zararlı olabilir. John Hopkins ve Bonn Üniversitesi’nden bilim insanları fareler üzerinde testler yaparak, kalpteki ritim bozukluğunu ışık ışınları ile düzeltebileceklerini keşfettiler. Ayrıca insan kalbi üzerinde simülasyonlar yaptılar. Buradan yola çıkarak, geliştirilecek yeni nesil optik defibrilatörler sayesinde can yakan elektrik şoklarının yerini, güvenli ve acısız aritmi tedavileri alabilir.

Optogenetik alanından gelen araştırma ile, ışık pulsları ile hücrelerdeki elektrik aktivitesi ışığa duyarlı proteinler sayesinde değiştiriliyor. Daha önce bu şekilde beyin hücrelerine ilaç aktarımı yapıldı ve duyarlılık modifiye edildi. Bu çalışmada daha öncesinde, farelerde mavi ışık ile aritmiyi tedavi etmeye çalışan ekibin bazı üyeleri çalıştı.
Bu  araştırma için ekip farklı bir yol izledi: proteinle tasarlananan fare kalbi hücreleri ışığa tepki gösteriyor ve aritmiyi başlatıyorlar, sonrasında bir saniyelik mavi ışık atımları kullanılarak , hücreler onarılarak aritmide düzelme sağlanıyor.

“Bu çok önemli bir sonuç. Böylece ilk kez ışığın kardiyak aritmide defibrilasyon için kullanılabileceğini gösterdik,” diyor araştırmanı baş yazarlarından biri, Tobias Bruegmann.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmayı yapan ekip, aynı zamanda sanal insan kalpleri üzerinde deneyler yaparak tekniği ölçeklenebilirliğini test etti. Bilgisayar modellemeleri kullanarak kalp krizi geçiren hastaların MRI(emar) taramalarını kullanarak, araştırmacılar insan ölçeğinde kardiyak aritminin önlenebileceğini bulsalar da , fare denemelerinde kullanılan mavi ışık kalın insan dokusunda içeri girebilecek kadar güçlü değil. Araştırmacılar bunun yerine kırmızı kullanarak, daha uzun dalga boyunda çalıştırdılar.

“Optogenetik defibrilasyonun sana hasta kalbinde fizibilitesini göstermenin yanında, bu simülasyonlar ile hangi ışığın kalp hücrelerinin elektriksel davranışına denk geldiğini göstererek, istenilen aritmi terminasyonuna ulaşabilmek için hassas yöntemleri ortaya çıkarıyor,” diyor Johns Hopkins’nden yönetici Natalia Trayanova.

Elde edilen sonuçlar her ne kadar umut verici olsa da halen yapılması gereken pek çok iş var. 5-10 sene içinde  geliştirilecek implant optik defibrilatörler sayesinde, kardiyak arrest geçiren hastalara nazik ve acısız şekilde kalp fonksiyonlarını yerine getirecek.

Araştırma The Journal of Clinical Investigation’nda yayınlandı .

Kaynak: http://newatlas.com/optical-defibrillation/45442

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Acı Verici Elektrik Şokları Yerine Işık Pulsları İle Kalp Ritim Bozukluğu Düzeltildi - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu