Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

Hava Kirliliği Meme Kanserini Tetikliyor

Havada asılı kalan partiküllerin memenin yoğunluğunu artırdığı ve meme kanserini tetiklediği ortaya çıktı. Sonuçları Breast Cancer Research adlı dergide yayımlanan araştırma ABD’deki Florida Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapıldı.

Bilim adamlarının araştırmasına 280 bin kadın katıldı. Mamografiyle kadınların meme yoğunluğunu ölçen bilim adamları hava kirliliğine yol açan partiküllerin kanseri tetiklediği sonucuna vardılar.

Meme yoğunluğunun artmasının tümörleri gizleyerek teşhisi zorlaştırdığını da belirten bilim adamları 2,5 Partükül Madde’ye maruz kalan kadınlarda meme yoğunluğunun yüzde 4 arttığını vurguladılar.

Araştırmanın başındaki Dr. Lusine Yaghjyan sonuçların meme yoğunluğunun kırsal ve kentsel bölgelerdeki hava kirliliğiyle bağlantılı olduğunu gösterdiğine dikkati çekti. Bilim adamı, meme yoğunluğu meme kanseri için bir risk faktörü olduğundan  bu konuda daha ayrıntılı araştırmalar gerektiğini ve bu sayede önlemler alınabileceğini ifade etti.

Kaynak: https://breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13058-017-0828-3

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Hava Kirliliği Meme Kanserini Tetikliyor - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Her Gün Maruz Kaldığımız Bir Faktörün Meme Kanserini Tetiklediğini Ortaya Koyan Araştırma - Daima Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu