Sorting by

×
ElektronikFizikKimyaMühendislik

En Zorlu Koşullara Dayanabilen Mucize Malzeme Grafen

Yapılan yeni bir araştırmaya göre grafenin ; elektriği ileten en şeffaf, hafif ve esnek materyal olmasına ilaveten ekstrem koşullarda da inanılmaz bir dayanıklılık gösterdiğini ortaya koydu. Bu da grafeni önümüzdeki yıllarda elektrik-elektronik sanayinin en önemli malzemesi yapması bekleniyor.

Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar grafenin, yüksek sıcaklık ve aşırı neme uzun süre karşı koyabildiğini gösterdi.

Araştırma grafenin, 25 gün boyunca oda sıcaklığında %100 neme maruz kaldığı ve en fazla 150 santigrat derece sıcaklığa dayanabildiğini gösterdi.

Bu verilerden yola çıkarak grafenin, güneş panelleri, akıllı ayna ve pencerelerde ve şu anda elektriği iletmede kullanılan iletken maddeler yerine kullanılabileceği planlanıyor. Exeter araştırmacılar bu f- dayanıklılığın daha önce bilinmediğini vurguluyorlar. Araştırmacılar aynı zamanda mutfak gibi aşırı nemli ortamlarda bulunan TV gibi eşyaların ekranlarında kullanılarak bu eşyaların ömürlerinin uzatılabileceğini söylüyorlar.

Bu araştırma bulguları 8 Ocak 2015 tarihinde, bilim dergisi Scientific Reports yayınlandı.

Araştırmanın lideri  Dr. Monica Craciun “Grafenle ilgili bu bulgular elektronik endüstrisinde devrim niteliğindedir. Böyle bir devrimin bizim elimizde başlayacak olması bize çok heyecan veriyor,” diyor.

Grafenin yüksek sıcaklık ve yüksek nemde gösterdiği performans ITO’ya (İndiyum kalay oksit) alternatif olabileceğini bize gösterdi. Özellikle sert hava koşullarına dayanabilme özelliği güneş paneli endüstrisinde kullanılacaktır.

grafen
Grafen; yüksek nem ve yüksek sıcaklıklarda çok iyi ve istikrarlı bir dayanıklılık gösterdi.

600C üzerindeki sıcaklıklarda stabil bir metalik iletken olması şeffaf ve esnek olması, nükleer enerji santraller, uzay uygulamaları ve sert ortamlar için yeni teknolojilerde etkin bir şekilde kullanılabilecek bir madde yapıyor grafeni.

Sadece bir atom kalınlığında, grafen elektrik iletebilen ince bir maddedir. Çok esnek ve kuvvetli bilinen malzemelerden biridir.

2012 yılında Grafen Bilim Exeter Merkezi Üniversitesi’nden Dr. Craciun ve Profesor Russo, ekipleri, iki grafen katmanları arasında demir klorür sandviç molekülleri elektrik yürütmek için en iyi bilinen şeffaf malzeme olan yepyeni bir sistem olduğunu keşfetti. Aynı ekip şimdi GraphExeter da, grafenin yaygın olarak kullanılan birçok şeffaf iletkenler, ekran sanayi gibi alanlarda da daha stabil kullanılacağını keşfettiler.

Kaynak :

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150108084859.htm

http://www.nature.com/srep/2015/150106/srep07609/fig_tab/srep07609_F3.html

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu