Sorting by

×
Uzay-ZamanVideobilim

SPACEX FİRMASININ İLK TİCARİ UZAY KARGOSU ULUSLARARASI UZAY İSTASYONUNA ULAŞTI

Geçenlerde ilk ticari kargo Uluslararası Uzay İstasyonu’ nda yörüngeye oturdu. Düzinelerce destek ekipmanı taşıyan roket NASA ile mega bir kontrat imzalayan firma sayesinde oldu.

Kaliforniya kökenli SpaceX şirketi yörünge bir laboratuvar yolladı.

Uzay mekiği 454 kg gelen deney malzemeleri ve diğer değerli ekipmanları uzay istasyonuna taşıdı. Dünyadan öğrencilerin hazırladığı özel ekipmanlar ve ayrıca -300 dereceye kadar soğutan özel bir buzdolabı da gönderilenler arasında. Ayrıca istasyonda bulunan 3 kişiye de nezaketen dünyadan çikolata-vanilyalı dondurma gönderildi.

Roket insansız olarak yollandı. Roket Dragon kapsülünü yörüngeye yerleştirerek, NASA SpaceX firmasıyla 12 kargo görevi için 1.6 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Spacex firmasının sahibi aynı zamanda PayPal’ ında kurucu ortağı olan Ellon Musk.

 

 

The Falcon 9 SpaceX rocket lifts off from from Cape Canaveral, Fla., on Sunday night. The rocket's Dragon spacecraft is carrying supplies to the International Space Station.

Falkon 9 Space X roketi Cape Canaveral üstünden fırlatılırken.

Aslında NASA içinde farklı bir görev oluyor bu görev, çünkü Dragon bu sefer iki kat daha fazla kargoyla dönecek, bunların arasında astronotların idrar ve kan numuneleriyle dönecek. Bunlar Atlantis son uçuşu olan 2011 Temmuz’ dan beri dondurulan yaklaşık 500 adet numune. Dragon kapsülü uzay istasyonunda 3 hafta geçirdikten sonra ekim sonunda Pasifik okyanusuna inecek. Sonrasında uzay istasyonu personeli 6 ‘ya çıkarak maksimum olacak.

Rus, Avrupa ve Japon kargo gemisi geriye dönemiyor, tekrardan girişten hepsi mahvoldu. Rus Soyuz mürettebatı kapsülleri her şeyi için sınırlı odaya sahip.

SpaceX firmasının NASA’ yla olan işbirliği uzay ticaretinin kapılarını açıyor.

 

Kaynak : http://www.cbc.ca/news/technology/story/2012/10/07/spacex-iss-launch-cargo-mission.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu