MekatronikVideobilim

Hamam Böceğinden İlham Alan Robot CRAM Ufalarak Çatlaklardan Geçebiliyor

hamamböceği robotCRAM

Çoğumuz için hamam böcekleri mide bulandırıcı, iğrenç kara böceklerdir. Fakat Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları için  bu böcek, yeni nesil robotlar üretmek için ilham kaynağı oldu. Araştırmacılar robotların ufacık çatlaklar ve yarıklardan nasıl geçtiğini araştırarak, benzer kabiliyetlere  sahip bir robot geliştirdiler.

Bu özelliklerin çoğu iğrenç olsa da, evrimde etkileyici örnekler olduğuna şüphe yok. Bu tuhaf böceklerin en ilginç özelliklerden biri de kendi vücut ağırlıklarının tam 900 katına dayanabilmeleridir. Ayrıca araştırmacılar bu böceklerin sıkıştırıldıklarında kendi boyutlarının dörtte birine kadar sıkıştırılabildiklerini gözlemledi ve halen çok hızlı kaçabiliyorlar.

“ Asıl etkileyici özellik ise hamamböceklerinin 6 mm’lik bir aralıktan sanki 12 mm’ lik bir aralık gibi hızla geçebilmeleriydi, bunu ayaklarını tümüyle dışarı doğru düzelterek yapıyorlar. Normalde 12 mm yüksekliğinde boylarıyla rahatça koşarken, 2,5 mm yüksekliğe vücutlarını sıkıştırabiliyorlar- yani iki penny kadar yüksekliğe,” diyor araştırmanı  lideri Kaushik Jayaram.

CRAM adı verilen robotu geliştirmek için;  hamam böcekleri hızlı kameralar kullanılarak filme alınarak, boğumlu mekanizmalara sahip sıkıştırılabilir bir robot geliştirildi. Hamamböceklerinin nasıl olup da dar çatlaklardan geçtiğini anlamak için, ayaklarını daha fazla kullanmadıklarını, bunun yerine omurlarını kullanarak kaval kemiklerini ileri ittiklerini gördüler. Bu sanki dört ayak yürürken dirseklerine yük bindirerek, dirsekle bileğinizin arasını kullanarak dar bir yerden geçmenize benziyor.

Sonrasında araştırmacılar her ne kadar hamam böcekleri kadar yassılaşamasa da kendi boyutunun yarısına inebilen bir robot ürettiler. Bu robot plastik kabuğu ile hamam böceğinin basınç altında deforme olmamasını sağlayan bir dış iskeletini ürettiler. Robotun zımpara gibi yüzeylerde kolayca ilerlediğini buldular.

Araştırmacılar CRAM gibi robotların depremler gibi felaketlerde arama kurtarma görevlerinde kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Ekibin araştırması PNAS dergisinde 8 Şubat’ta yayınlandı.

Kaynak : Gizmag 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu