Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeElektronikİlginç BilimMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Farklı Konumlardaki Cihazları Aynı Anda Kablosuz Şarj Eden Teknoloji Geliştirildi

kablosuz şarj

Kore Gelişmiş Bilimler ve Teknolojiler Enstitüsü’nden (KAIST- Korea Advanced Institute of Science and Technology) bilim insanları tek seferde birden çok cihazı uzaktan şarj edebilecek bir düzenek geliştirdiler. Geçtiğimiz yıllarda KAIST’ten araştırmacılar 7 metreye kadar uzaktan cihazları şarj edebildiğini göstermişti. Pik verimi oldukça yüksek olan bu sistemin insanlar için güvenli olduğu ve bu sayede daha güvenli bir şarj ortamı yaratılabileceği belirtiliyor.

Kablosuz yani indüktif şarj modası son model telefonlarla gittikçe popüler olmaya başlarken, yeni nesil şarj üniteleri sayesinde 9 metreye kadar mobilyaların içine yerleştirilecek şarj üniteleri şarj sorununuz çözebilecek.

Her şeye rağmen bu teknolojinin bazı sinir bozucu sınırlamaları vardı; uzaktan şarj kolaylığı sağlasa da, şarj hız ve verimini arttırmak için şarj ünitesine paralel tutmak gerekiyor. Bunun anlamı akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı esnasında efektif şarj edilemeyeceği anlamına geliyor.

KAIST’te geliştirilen yeni kablosuz güç transfer sistemi, Samsung Galaxy Note’a yerleştirilen özel bir alıcı bobin sayesinde 0,5 metreden konumlandırma problemi olmadan pek çok cihaz aynı anda şarj edilebiliyor.

Prof. Chun T. Rim liderliğindeki ekip tarafından geçen sene geliştirilmeye başlanan teknoloji, ince düz kare şeklinde transmitter içeriyor. Orijinal güç aktarım sistemlerinde birbirine paralel yerleştirilen manyetik bobinler varken, araştırmacılar bu sefer bobinleri birbirine dik yerleştirerek, cihazları her yönden şarj edebilecek dönen bir manyetik alan yarattılar.

Etkili bir şekilde her cihaz 30 watt güç aktarabilen sistem, 30 akıllı telefon ya da 5 dizüstü bilgisayar aynı anda şarj edebiliyor. Ayrıca manyetik akı maruziyeti seviyelerinin ICNIRP’e (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection) güvenli aralıkta olduğu belirtildi.

Dizüstü bilgisayarları şarj ederken, maksimum güç transfer veriminin % 34 olduğu ölçüldü.

Sonuçlar IEEE Transactions on Power Electronics dergisinde yayınlandı. Başlangıç denemeleri için bazı kafeler ve ofislerde denemeler yapılacak. Videoda izleyebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/new-wireless-power-tech-can-charge-multiple-devices-at-once-at-a-distance/38361/

eşzamanlı şarj

omnigalaxy şarj
Özel alıcı bobin
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu