Sorting by

×
ElektronikGenelMakalelerTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

ESNEK LİTYUM-İYON PİL SAYESİNDE ELEKTRONİK İMPLANTLAR TAŞINABİLİRLİK KAZANIYOR


Yeni keşfedilen esnek lityum-iyon pil sayesinde,  insan vücudunda  pek çok yere entegre edilebilen implantlara güç sağlanarak ayrı bir güç kaynağına ihtiyaç olmayacak. Vücut implantları sayesinde beyin dalgalarından, kalp atışına kadar vücutta gerçekleşen pek çok olay kolaylıkla izlenebilecek.  Önceden vücutta rigid piller kullanışlı olmadığından elektronik implantlarda kullanılamıyordu. Huang veRogers LED(light emitting diode) lerden güç alan esneyebilen ve kola monte edilebilen bir lityum-iyon pil yaptılar. Üretilen pil 8-9 saat şarja gerek duymuyor ve kablosuz  şarj edilebiliyor.

26 Şubat 2013’ de basılan Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada, “ Biz çok pil bileşenini uzun dalgalı şekiller halinde küçük bir alana sığdırdık, “ diyor  araştırma yazarlarından Huang. Özel teller sayesinde esneklik sağlanarak, pil ne kadar gerilse de halen çalışmaya devam  ediyor.  Pilde pop-up köprüler sayesinde uzayabilen devreler  mümkün olmuş. Normal pillerde kablolar uzayamadığı için esneme söz konusu değil. Fakat esnek pillerde pop-up köprüler ve S şeklinde teller sayesinde piller gerçekten esneyebiliyor. Videoda gördüğünüz pilin bir prototipi.

McCormick Mühendislik ve Uygulamalı Fizik Bölümü’ nden Profesör Joseph Cummings , esneyebilen, bükülebilen  pilin sıradan lityum iyon pille yaklaşık aynı gücü sağladığını ve 3 kata kadar esneyebildiğini belirtiyor.

Huang ve Rogers pilde bulunan kablosuz şarj sistemini geliştirmek için 6 yıl çalıştı. Sonunda boşluk doldurma tekniği kullanarak küçük ve yüksek enerjili bir pil üretmeyi başardı. Kablolar S şeklinde yerleştirilerek, uzayabilen ve esneyebilen piller üretilebildi. Esnek lityum-iyon pil 20 defaya kadar güç kaybı olmadan tekrar şarj olabiliyor. Paralel bağlanan 100 elektrot sayesin pil esnek ve güçlü olabiliyor.

Ayrıca belki de bu sayede esnek oled ekranlarda pil olarak da kullanılabilir. Kablosuz şarj gerçekten bu telefonlarda oldukça işe yarayacaktır.

 Kaynak: http://phys.org/news/2013-02-stretchable-lithium-ion-battery.html

esneyebilen lityum-iyon pil

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu