BiyolojiGenetikMakalelerTıp ve Sağlık

İngiltere’den Gelen Bulaşıcı Koronavirüs Mutasyonunun Daha Ağır Hasta Etmediği Gösterildi

Yeni yapılan büyük çaplı bir çalışmada, daha bulaşıcı yeni koronavirüs mutasyonunun, hastalığı daha şiddetli veya daha ölümcül yapmadığı öne sürüldü. İngiltere’den, Türkiye’ye gelen 15 yolcuda da saptanan yeni koronavirüs mutasyonunun, orijinal koronavirüse göre çok daha bulaşıcı olduğu belirtiliyor.

SARS-CoV-2 , B.1.1.7 virüs varyantının, 8’i diken(spike) proteininde olmak üzere toplam 23 mutasyona sahip olduğu belirtildi. (Science magazine’e göre) Diken proteininde bulunan bu mutasyonlar virüsün, insan hücrelerine girmesini kolaylaştırıyor.

İngiltere Kamu Sağlığı (Public Health England -PHE)’den araştırmacıların yürüttüğü araştırmada, B.1.1.7 virüs varyantı(mutasyonu) bulaşan 1,769 kişiyle, orijinal koronavirüs bulaşan 1,769 kişi karşılaştırıldı. Hastaneye yatma (ağır hasta) veya ölüm oranlarında önemli bir fark olmadığı görüldü.

PHE’den kıdemli tıbbi danışman, Susan Hopkins araştırmada yeni varyantın,” hastalığın daha ağır geçmesine veya mortaliteyi arttırmadığını” ifade etti.

 Birleşik Krallık’ta ilk olarak, Eylül ayında görülen varyantın, Aralık’taki yeni enfeksiyon dalgasından sorumlu olduğu belirtiliyor. Yeni virüs mutasyonunun daha bulaşıcı olduğu, PHE araştırmasıyla da destekleniyor.

Varyantın, Almanya, İsveç, Fransa, Kanada ve Japonya olmak üzere, en azından 18 ülkede daha görüldüğü belirlendi.

Virüs Mutasyonu ABD’de de Tespit Edildi

Geçtiğimiz Salı günü ABD, ilk virüs mutasyonu vakasının Kolorado’da görüldüğünü onayladı. 20 yaşlarındaki erkek hastanın, ABD dışına hiç yolculuk yapmadığı da ifade ediliyor. Hasta varyantın hızını araştırmak için izolasyonda tutuluyor.

PHE çalışması varyanta dair ilk eşlenmiş çalışma olma özelliğini taşıyor. Bu çalışmada yaş, lokasyon ve test zamanı olarak sübjeler iki grupta kıyaslandı.

Toplamda 42 kişi orijinal veya B.1.1.7 varyantı enfeksiyonuyla hastaneye başvurdu. Bunlardan 26’sı orijinal koronavirüse yakalanmışken, 16 kişi varyanta yakalanmıştı. Varyantlı 12 kişi ölürken, 10 kişi de normal koronavirüse yakalanmıştı. Araştırmacılar bu farkın istatiksel olarak önemli olmadığını belirtiyor.

Ayrıca yeniden enfeksiyon oranı da varyant grubunda pek fark etmiyor. 90 gün içinde varyantlılardan sadece 2 kişi yeniden enfeksiyona yakalanırken, normal koronavirüs grubunda 3 kişi yeniden enfekte oldu.

B.1.1.7 varyantını taşıyan kişilerle temasta olan kişilerin % 15’i enfekte olurken, diğer koronavirüs varyantlarıyla temasta olan kişilerin % 10’u enfekte oldu. Bu yeni mutasyonun daha bulaşıcı olduğu teorisini destekliyor.

Kaynak
ScienceAlert
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu