Sorting by

×
MühendislikTeknoloji HaberVideobilim

ELEKTRİKLİ MERCEDES SLS AMG 740 BEYGİR GÜCÜNDE

Mercedes-Benz ve AMG ‘ nin ortaklaşa ürettiği SLS AMG E-Cell konsepti ilk kez 2010’ da gösterilmişti. Paris Motor Show’ da ise tümüyle elektrikli olan yeni otomobilini tanıttı. Elektrikli Mercedes  SLS AMG şimdiye kadar üretilmiş en hızlı elektrikli araba olmayı hedef alsa da, biliyorsunuz ki Hırvatların konsept arabası Rimac bunda çok daha hızlı bir elektrikli araba .

Mercedes-Benz SLS AMG Coupé Electric Drive teknolojisini Formula 1 pistlerinden alıyor. Sadece karbon monokok şasi ve şanzıman değil pek çok açıdan F1 ‘ in getirdiği en son sürüş teknolojisilerine kadar pek çok açıdan inanılmaz bir araba.  Karbon monokok omurga üzerine monte edilmiş bataryalar alüminyum şasiyi sarıyor. Batarya bölümü ortada tutularak arabanın ağırlığı dengelenmiş

Profil olarak SLS 1950’ lerde tasarımı baz alınarak yapılan SLS AMG geçmişin mirasını geleceğe taşıyor.

İç kısım aynı bir yarış kokpitini andırırken, siya deri ve karbon fiber elementler kullanılarak kusursuz Alman mühendisliği vurgulanmış. Ön panelde güç durumu ve dolum verileri işleniyor. Ayrıca yüksek hızlı internet erişimine sahip göstergeler ve sistem veri göstergeleri aracın performansını ve durumunu anlık olarak işliyor.

 

Bu SLS’ de devasa bir benzin motoru yok , onun yerine 4 tekerden senkronize 45 kg’ lık ve 13,000 rpm’ le dönenç çılgın elektrik motorları var. Bütün güç birleştiğinde ise 740 beygirlik ve 1000 Nm ‘lik olağanüstü torka sahip bir canavar ortaya çıkıyor. Aracın 0-100 km hızlanması sadece 3,9 saniye sürüyor. Ayrıca 250 km hıza kadar çıkabiliyor. Arabanın 548 kg tutan bataryaları düşünüldüğünde bu değerler mükemmel aslında.

Dört elektrik motoru bağlayıcı seçici aksdan planlamalı transmisyon tasarımına sahip. Bu tasarıma AMG Torque Dynamics deniyor. Bu da her tekerdeki elektrik motorunun ayrı ayrı kullanılması anlamına geliyor. Ayrıca her motor bağımsız frenleyebiliyor.  Araçta sürüşü iyileştirmek için Comfort, Sport ve Sport Plus modları var.

The Mercedes-Benz SLS AMG Coupé Electric Drive Formula 1’ in yüksek voltajlı lityum iyon pillerini kullanıyor. Bu piller  60 kWh ve  400 V gücü yaratmak için Mercedes AMG  (Almanya) ve Mercedes AMG High Performance Powertrains Ltd(İngiltere) de geliştirildi. 12 modüllük sıvı soğutma ve ısıtma sistemleri aracı optimum sıcaklıkta tutuyor. Araç frene basıldığında tekrardan bataryaları şarj ederek iyileştirme yapıyor. Normal 22kW ‘lık duvar fişleriyle araç 20 saatte şarj oluyor.

Tabi ki, SLS AMG elektrikli olduğundan normal bir araba gibi kükremeyeceğinden araçta 11 hoparlörlük özel bir sistem kullanılarak, aracın gerçek bir spor araba gibi ses çıkarması sağlanmış. Otobanda giderken araçtan süper bir ses çıkabilir ama bilin ki bu ses daha önceden kayıtlı bir ses :D

Aracın Almanya satış fiyatı 416,500 Avro olacak ve “AMG electricbeam magno” renginin dışında  5 farklı renk seçeneğine de sahip olacak. Aracın 2013′ de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/mercedes-benz-sls-amg-coupe-electric-drive/24320/

http://youtu.be/DxEKKYGCsr8

 

 

 

Bu arabanın Electro Magno Beam rengi sanki bir uzay gemisinden çıkma gibi görünmesine neden oluyor.

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Protean Teker İçi Elektrik Motorlarıyla 1000 N/m Tork
  2. Geri bildirim: Protean Teker İçi Elektrik Motorlarıyla 1000 N/m Tork - FineDO !FineDO !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu