Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeElektronikMühendislikNanoteknolojiTeknoloji Haber

Kuantum Bilgisayarlar İçin İlk Kez Fotonik Çip Üretildi

kuantum çip

Kuantum ışınlama(teleportasyon) devrelerinin çekirdeğini oluşturan,kuantum dolanıklığı üreterek tespit eden kuantum fotonik çipi başarıyla entegre edildi. Bristol, Tokyo, Southampton Üniversiteleri ve NTT Cihaz Teknolojileri Laboratuvarı’ndan bilim insanları ortaklaşa çalışarak, ultra hızlı çalışacak kuantum bilgisayarları ve arttırılmış güvenli iletişim sağlayacak teknolojilerin önünü açacak çipi yapmayı başardı.

Kübitler için,  bugün kullandığımız ikili(1,0) sistem bilgisayarlarının duyarlı kuantum versiyonları denilebilir. Foton adı verilen ışık parçacıkları mükemmel kübitleri oluşturmada umut vaat ediyorlar. Başarılı bir kuantum ışınlama sağlamak için kübitleri bir fotondan diğerine transfer etmek gerekiyor. Buna rağmen kuantum ışınlamayı deneysel olarak incelemek için yüzlerce optik cihazın dikkatlice yerleştirilmesi gerekiyor. Gelecekte cebinizde taşıyacağını bir kuantum bilgisayarı için imkansız bir durum gibi gözüküyor.

2013 yılında Prof. Furusawa ve meslektaşları mükemmel kuantum teleportasyonu başarsa da, bu kurulumu yapmak aylar alıyor ve bu düzenekler bu çipe göre binlerce kat daha büyüktü. Bristol Üniversitesi’nden Prof. Jeremy O’Brien’ın liderliğinde yapılan yeni araştırmayla, bütün bu optik düzenekler son teknoloji nano üretim sayesinde, sadece birkaç milimetrelik bir silikon mikroçipe entegre etmeyi başardı.

2013 kuantum kurulumu
2013’deki düzenek 2015’de ufacık bir çipe dönüştü.

 

Böylece ilk kez kuantum ışınlama silikon çip üzerine tanımlanarak radikal bir şekilde boyut problemi çözüldü. Araştırmacılar kuantum bilgisayarı fotonik çipe entegre etme  hedefine doğru büyük bir adım atmış oldular.

Artık mevcut bilgisayarlarda klasik fiziksel limitlerine ulaşıldı denilebilir. Diğer taraftan, kuantum bilgisayarlar  sayesinde ultra güvenlikli iletişim  ve ultra hızlı işlem gücü sayesinde bu limitlerin ötesine geçilebilir. Pratik kuantum teknolojilerinin hayata geçirilmesi için mikro-çiplerde ışınlanmayı hayata geçirmek büyük önem taşıyor.

Tokyo Üniversitesi’nden Profesör Akira Furusawa şöyle diyor: “Bu son gelişme ile fotonik çip üzerinde mükemmel bir kuantum teleportasyon yapma imkanı tanıyor. Sonraki adım ,kuantum teleportasyonu tüm sisteme entegre etmek olacak.”

Yeni gelişme sayesinde kocaman bir masayı kaplayan kuantum optik sistemler yerini bu ufak kullanışlı fotonik çipe bırakacak.

Kaynak : http://phys.org/news/2015-04-quantum-teleportation-chip.html#ajTabs

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu