Sorting by

×
MühendislikTeknoloji Haber

NASA’nın Çevreci Uçağı 14 Elektrikli Motordan Güç Alıyor

NASA en son şubat ayında , geliştirdiği süpersonik X serisi uçakları geri getirmek istediğini açıklamıştı. Şimdi ise  X sınıfının en yeni üyesi X-57’i görücüye çıkardı.  Toplamda 14 elektrik motoru 14 pervaneye güç vererek yeşil uçuş teknolojilerini test etmek için tasarlandı.

“Maxwell” lakaplı X-57, NASA tarafından 10 yıl süren “New Aviation Horizons” girişiminin önemli bir parçası olduğunu, uçağın genel havacılık eğilimleri konusunda yeni bir çağ açabileceğini belirtti. X-57 yakıt  tüketimi , emisyon , gürültü kirliliğini azaltan  teknolojiye sahiptir.

Maxwellin özel olarak tasarlanmış kanatlarda 7 ‘şer pervane bulunuyor. Tüm uçakta toplam 14 pervane ve 14 elektrik motoru bulunuyor, kanatlara konumlandırılmış olan 12  motor kalkış ve iniş için ,  diğer 2 si her kanat ucuna konumlandırılmış olan daha büyük motorlar ise yüksek irtifada  seyir için tasarlanmış. Orjinal HEIST kanat tasarımından daha az toplamda 6 motor bulunuyor ,esas olarak benzemektedirler.

Prototipin anahtar misyonu, enerji verimliliğini ortaya koymaktadır , özellikle birden fazla motorun arasıında ki  gücün yayılmasına nasıl  izin veriyor, uçak  normal özel bir uçağın kullandığı enerjinin beşte birini tüketerek 175 mph (282km\h) seyir imkanı sunuyor.

X-57 nin diğer faydaları pil gücü sayesinde karbon salınımının ortadan kaldırılması  kolaylaşıyor ve bunun sonucu olarak  halen havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılan kurşun bazlı yakıtlara talebi azaltması bekleniyor.

Küçük uçaklarda  işletme maliyetini %40 a kadar azaltarak verimliliği artıracağı düşünülüyor ve şimdiye kadar yakıt tüketimi ile ilişkili olarak yüksek hızlarda  uçuşa imkan verilmiyor. Bununla birlikte  uçuş süreleri kısalabilir. Ve tabi ki, sessiz  elektrikli motorlar yerdeki insanlar için daha az gürültü anlamına geliyor.

Maxwell ismini ,elektromanyetizma üzerine yaptığı çalşmalarla ünlü  (19.yy) İskoç fizikçi James Clerk Maxwell ‘den almıştır.

Prototipin inşasına  göre , NASA’nın Ölçeklenebilir Yakınsak Elektrik Tahrik Teknoloji Yöneylem Araştırması(SCEPTOR) kapsamında  proje değişikliği yaparak  Tecnam P2006T hafif uçak  olarak , 4 yıllık bir uçuş gösterisinin bir parçası olarak kullanılması planlanıyor.

X-57 , yeşil teknolojileri test ve pazara  kendi tanıtımını hızlandırmak için dizayn edilecek , sonunda   ulaşım ölçekli X- model  serisine beş büyük üyesinin katılması bekleniyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/maxwell-nasa-x57-x-plane/43925/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu