BiyolojiElektronikGenelMühendislikYeni İcatlar

LockHeed Martin Uydular İçin Üç Kat Güçlü Kompakt Soğutucu Üretti

lockheed-microcryocoolerkriyojenik-gerçek bilim

Uzay her ne kadar soğuk olsa da bazı cihazlar için soğuk olmayabilir. Uydular sofistike sensörler taşıdığından, bu bileşenleri kriyojenik sıcaklıklarda tutmak oldukça önemlidir. Fakat ağırlık ve güç gereksinimlerini karşılamak oldukça zordur. Ünlü uçak havacılığı firması Lockheed Martin uzay araçlarında kriyojenik sıcaklıklara inmek için High Power Microcryocooler (Çok Güçlü Mikrokriyosoğutucu) tasarladı.

İlk yüksek çözünürlüklü infrared sensörler ve benzeri parçaların uzaya gönderilmesinden beri bunların nasıl soğuk tutulabileceği mühendisler için problem teşkil ediyordu. Bunu sağlamak için helyum taşıyan kriyostatlar kullanılsa da , hantal ve pahalı olmaları nedeniyle uzay göndermeye uygun değillerdi.

 

İşte Lockheed alternatiflerinden biri olan High Power Microcryocooler,otuz yıllık geliştirilmenin ürünü. Bu mekanik sistem 10 yıllık devamlı çalışabiliyor ve sadece 400 gram geliyor.

Bu kadar hafif olmasına karşın sistem sanayideki en güçlü kriyo soğutma sistemlerinden biri oluyor. Kg başına 150 watt kapasiteye sahip cihaz -195 ° C’ ye soğutma sağlayabiliyor. Diğer taraftan uzay yapımı kriyo soğutucular kg başına ancak 30 ila 60 watt güç sağlayabiliyor.

Teknolojinin küçük ürünler üzerine büyük bir etkisi olacağı düşünülüyor. Bu teknoloji gemi ve uçaklar için daha güçlü soğutucular üretilmesine vesile olacaktır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu