Sorting by

×
Alternatif EnerjiElektronikKimyaYeni İcatlar

Katı Hal Pili Kesilse de Patlamıyor ve Çalışıyor

Massachusetts tabanlı Ionic Materials firmasının sonunda güvenli bir katı hal bataryası ürettiği iddia ediliyor. Pil kesseniz de, delseniz de patlamıyor ve çalışmaya devam ediyor. Asıl ilginç olan ise Samsung ve Dyson gibi iki teknoloji devinin firmaya 65 milyon dolar yatırım yapmış olması. Daha önce duyulmamış olan bu küçük firma 1986 kurulmuş ve katı hal teknolojileri üzerinde eşsiz bir proses üretmiş. Firmanın ürettiği sıvı kristal polimer sayesinde pillere ilişkin pek çok problem çözülmüş oluyor.

Ayrıca materyal 5 voltta çalıştığından bu her şeyi oldukça kolay kılıyor. Son olarak benzeri materyaller 60 derecede çalışırken, bu materyal oda sıcaklığında çalışabiliyor.

https://youtube.com/watch?v=CuwqGj3UAHE

KATI HAL PİLİ GERÇEK Mİ?

Ionic Materials firması diğer rakiplerine göre malzemenin üretiminde eşsiz, ucuz ve basit yöntem kullanıyor. Eğer bu varsayımlar doğru ise bu yeni pil sayesinde yer yerinden oynayabilir.

Normal lityum iyon pillere göre çok güvenli olduklarından aşırı ısınma ve yanma yapmıyorlar. Ayrıca lityumu yanmayacak bir halde muhafaza edebiliyor.

Katı hal bataryaları daha küçük, ucuz, üretimi ucuz ve sıvı haldeki bataryalara kıyasla çok daha yüksek kapasiteye sahip. Ayrıca daha hızlı şarj ve daha iyi performans sergilemeleri mümkün. Bu sayede akıllı telefonlar ve elektrikli arabalar çok daha geliştirilebilir.

Katı hal bataryalarına ilişkin en önemli zorluk ise bu materyali uygun özelliklerde üretebilmek. Eğer Ionic Materials gerçekten bu zorluğu aştıysa ve buldukları polimer işe yarıyor demektir. Şirket halen geliştirdiği teknoloji hakkında detaylı bilgi vermese de, uzmanlar araştırmacıların gerçekten çalışan bir katı hal pili yaratmaya ne kadar yakın olduklarına dair şüpheci davranmaktalar.

Kaynak : https://futurism.com/massachusetts-solid-state-battery-company/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Katı Hal Pili Kesilse de Patlamıyor ve Çalışıyor - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu