Sorting by

×
HaberlerMekatronikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Bukalemun Robotlar Renk Değiştirip Kamufle Olabiliyor

kamufle robot
Kamuflajlı robotlar

George Whiteside, Woodford L.  ve Ann A. Flowers Üniversitesi’ nde profesör, denizyıldızı ve mürekkep balığından ilham alarak yumuşak ve silikon bazlı mühendislik harikası robotlar yapmayı başardı.

Bugünlerde ise , robotların birbirinden gizlenebilmesi için yeni yetenekler kazandırmaya çalışıyorlar.

16 Ağustosta Science Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, araştırmacılar doğadan ilham alarak geliştirdikleri yumuşak robotlar, arka plana göre renklerini değiştirebiliyorlar. Dinamik renklendirme adını verdikleri teknoloji sayesinde bir gün kompleks cerrahi ameliyatlarda planlayıcı  ya da afetlerde sanal işaretleyici olarak kullanılabileceğini belirtiyor , araştırmanın başyazarı Kimya ve Biyokimya Bölümü’nden  Doç. Dr. Stephen Morin.

Yumuşak robotlar üzerinde çalışmaya başladıklarında ahtapot ve mürekkep balığının kamuflaj yeteneğinden çok etkilendiklerini, açık uçlu mikro kanallar kullanarak dinamik renklendirmeyi kullanarak kamuflaj kabiliyetini kazandırdıklarını anlatıyor Morin.

Silikon kalıpları 3D yazıcıda çıkartılıyor.Sonra bu kalıplara silikon dökülerek mikro kanallar yaratılarak tabaka tabaka yapılıyor.Daha sonrasında ise, renkli sıvılar kanallara verilerek robotun çevreye renk adaptasyonu sağlanabiliyor.

 Kaynak :www. sciencedaily.com

Referans:S. A. Morin, R. F. Shepherd, S. W. Kwok, A. A. Stokes, A. Nemiroski, G. M. Whitesides. Camouflage and Display for Soft Machines. Science, 2012; 337 (6096): 828 DOI: 10.1126/science.1222149

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu